آخرین اخبار

بیش از ۴۵۰ شهر در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی گفت: بیش از ۴۵۰ شهر و هشت هزار و ۶۵۰ روستا در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن وحید، معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در میز اقتصاد شبکه خبر درباره آخرین آمار نقاط سیل خیز کشور گفت: ما در کشور چیزی بیش از ۱۲۵ میلیون هکتار حوزه آبخیزمان نیازمند اقدامات آبخیزداری است که تقریباً می‌توانیم بگوییم در سطح ۲۳ درصد تا کنون اقدامات آبخیزداری انجام شده است.

وی افزود: اما در کل می‌توانیم بگوییم که بیش از ۴۵۰ شهر و ۸ هزار و ۶۵۰ روستا در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم حوزه‌ها را به لحاظ بحرانی بسنجیم چیزی بیش از ۱۰ میلیون هکتار حوزه بحرانی وجود دارد و حدود ۱۷ میلیون هکتار حوزه‌هایی هستند که به لحاظ سیل خیزی شرایط متوسطی دارند. این اعداد طبق آخرین آماری است که پژوهشکده حفاظت و آبخیزداری ارائه داده است.

وحید تصریح کرد: حدود ۹۸ میلیون هکتار هم میزان شدت سیل خیزی آنها در مقایسه با سایر حوزه‌های سیل خیز کمتر است.

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه سخنان خود درباره خسارت‌های وارد شده سیل اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین خسارت‌هایی که وارد می‌شود بحث فرسایش خاک است که متأسفانه در کشور ما بیش از ۳ برابر متوسط جهان است یعنی حدود ۱۵.۴ دهم تن در هکتار فرسایش خاک در کشور اتفاق می‌افتد که با مجموعه اقدامات آبخیزداری می‌توانیم تقریباً ۷۰ درصد این خسارت‌ها را در سطح حوزه آبخیزمان کاهش دهیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها