آخرین اخبار

به دنبال نابسامانی های بازار برنج؛

انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج آغاز به کار کرد/ برنج متولی یافت/ انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج رسما آغاز به کار کرد.

انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج آغاز به کار کرد/ برنج متولی یافت

انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج رسما آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگارکشاورزپلاس بازار برنج در سالهای اخیر نوسانات زیادی را تجربه کرده که به اعتقاد کارشناسان مهم ترین دلیل این اتفاقات، ناتوانی در تنظیم بازار این کالای اساسی بوده است. 

مروری بر اتفاقات بازار برنج در سالیان اخیر نشان می دهد که تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های نادرست زیادی در این حوزه اتخاذ شده که به نابسامانی ها و افزایش قیمت آن دامن زده است. 

به عنوان مثال در سال گذشته که میزان تولید برنج در کشور به دلیل خشکسالی بیش از 30 درصد کاهش یافت، اجازه واردات در فصل برداشت برنج داخلی داده نشد و به دلیل کمبود ایجاد شده قیمت برنج به شدت افزایش یافت به طوری که نرخ هرکیلوگرم برنج ایرانی از حدود 40 هزار تومان به بیش از 100 هزار تومان افزایش یافت و تاکنون نیز روی همین قیمت مانده است. 

همچنین امسال که به گفته کارشناسان وضعیت تولید محصول داخلی مطلوب است و نباید برنج وارد می شد، دولت ممنوعیت فصلی واردات را لغو کرد که این تصمیم نیز خسارات چشمگیری هم به بازار برنج خارجی و هم به بازار برنج داخلی وارد کرد. 

در همین راستا و با توجه به اینکه ریشه تمام نابسامانی ها ناشی از نبود یک متولی واحد برای کالای استراتژیک برنج عنوان می شد؛ انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج شکل گرفت و امروز رسما آغاز به کار کرد. 

تاکنون چندین تشکل در حوزه تولید و واردات برنج در کشور فعالیت می کنند اما عدم همسویی و یکپارچگی این انجمن ها منجر به عدم تحقق اهداف مورد نظر شده و تولید و تجارت برنج به این دلیل آسیب های فراوانی دیده است.  

بنابراین تشکیل انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج که متشکل از کشاورزان پیشرو، فروشگاه های زنجیره ای بزرگ و تجار نامدار این محصول است می تواند دولت را هم در تنظیم بازار این کالای اساسی یاری رساند و کمک کند تا بازار متعادل تری را در این حوزه داشته باشیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها