آخرین اخبار

تضمین سلامت و کیفیت گوشت مرغ در صنعت قطعه بندی/ حذف 30 درصدی ضایعات به نفع مصرف کننده

خرید گوشت مرغ دغدغه‌ایست که بسیاری آن را داشته و نمی‌دانند چطور می‌توانند یک گوشت مرغ خوب، مطمئن و تازه تهیه کنند که تمام شرایط بهداشتی استاندارد را هم طی کرده باشد. اما این سوال مطرح است که خرید گوشت مرغ به صورت قطعه بندی چه مزایایی نسبت به خرید مرغ کامل دارد؟

تضمین سلامت و کیفیت گوشت مرغ در صنعت قطعه بندی/ حذف 30 درصدی ضایعات به نفع مصرف کننده

به نقل از ایانا، مرغ های قطعه بندی شده از نظر سلامت و بهداشت بهتر هستند. چراکه به طور مستمر زیر نظر وزارت بهداشت قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید از این نظر خیال‌تان راحت باشد که کشتار به شکل کاملا استاندارد و بهداشتی  صورت گرفته است. ضایعات آن در کشتارگاه تخلیه شده و سپس در کارخانه قطعه بندی مابقی ضایعات آن هم به صورت کامل جداسازی می شود، در صورتی که در خرید مرغ کامل و از طریق سنتی باید اعتماد به مرغ فروش داشته باشید که آنها مرغی تهیه می‌کنند که به شکل بهداشتی و کشتار روز تهیه شده باشد و به بهترین شکل از آنها در شرایط درست و استاندارد نگهداری می‌شود.

زمانی که می‌خواهید از مرغ‌ فروشی، مرغ بخرید باید مرغ را به صورت کامل تهیه کنید در صورتی که شاید تنها به ران، سینه و گردن آن احتیاج داشته باشید. در اینجاست که مرغ‌های قطعه بندی و بسته‌بندی شده‌ای که درون آنها به تعداد مشخص ران یا سینه و یا گردن وجود دارد می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد بدون آنکه مجبور باشید یک مرغ کامل را بخرید.

در این راستا به همراه تیم رسانه ای از یکی از کارخانجات قطعه بندی و بسته بندی محصولات پروتئینی بازدید کردیم تا با نحوه قطعه بندی، میزان رعایت بهداشت و تفاوت مرغ قطعه بندی و مرغ کامل آشنا شویم.

IMG_1683

اکثر کالاها از اجزای مختلف تولید می شوند اما در تولید قطعه بندی مرغ، یک کل به اجزا تقسیم می شود؛ این را دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور می گوید.

مسعود رسولی دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور در بازدید از کارخانه قطعه بندی گوشت مرغ، رابطه با مزایای خرید گوشت مرغ قطعه بندی شده در مقابل گوشت مرغ کامل می گوید: زمانی که مرغ بسته بندی و محصول بسته بندی تولید می شود، شبهات زیادی ایجاد شده که وقتی مرغ کیلویی ۶۳ هزار تومان است و یک کیلو ران مرغ قطعه بندی بیش از ۱۰۰ هزار تومان است صرفه اقتصادی خرید مرغ بسته بندی وجود ندارد اما مرغ قطعه بندی استاندارد، بهداشتی و فاقد هرگونه ضایعات است.

وی در ادامه گفت: زمانی که مرغ را پاکسازی می‌کنیم حداقل ۳۰ درصد ضایعات دارد، مرغ یک کیلو و ۸۰۰ گرمی با کیلویی ۶۳ هزار تومان پس از پاکسازی ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان پوست و ضایعات دارد که این پوست و ضایعات در شرکت های مجاز بسته بندی به صنایع تبدیلی بازمی‌گردد و مبلغ آن از مبلغ کل کاسته می‌شود اما در خرده فروشی ها مبلغ ضایعات هم از مصرف کننده دریافت می شود و از مبلغ کل کاسته نمی‌شود؛ در واقع هزینه پنهان متوجه خانوار می شود.

رسولی معتقد است: در قطعه بندی، مرغ به قطعات با ارزش و کم ارزش تقسیم می شود که ران و سینه قطعات با ارزش و دارای تقاضای بالا در بازار هستند و قطعات بال، بازو و گردن دارای ارزش کمتر و تقاضای کمتر است بنابراین قیمت قطعات با ارزش بسیار متفاوت است.

وی در ادامه تصریح می کند: پرورش مرغ ۴۵ روز زمان می برد و ۲۲ درصد از امعا و احشا مرغ در کشتارگاه از لاشه خارج می شود؛ سپس مرغ با وزن حدودا تا ۲ کیلو ۳۰۰ گرم وارد بازار و کارخانجات بسته بندی می شود.

دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور با بیان اینکه هرچه مصرف کنندگان از محصولات با ضایعات کمتر استفاده کنند از نظر بهداشتی و اقتصادی برای خانواده به صرفه تر است، اضافه کرد:  در نرخ گذاری برای مرغ قطعه بندی، پوست و ضایعات ارسالی برای صنایع تبدیلی از مبلغ کل کاسته می‌شود و به اقتصاد کشور کمک می کند.

وی ادامه داد: مصرف کنندگان مرغ تازه را در فریزر خانگی منجمد می کنند اما فریزرهای خانگی زمان زیادی برای یخ زدن محصول نیاز دارند و باعث ایجاد بلور های یخی در گوشت و مرغ می شوند.

رسولی با بیان اینکه 70 درصد آب در بافت های گوشت قرمز و گوشت سفید وجود دارد و ایجاد بلور یخی باعث پارگی در بافت گوشت و از بین رفتن مواد مغذی گوشت می شود، گفت: در دمای انجماد کارخانجات بسته بندی و سرعت بالای انجماد، مواد مغذی گوشت مرغ حفظ می شود و کیفیت محصول بیشتر خواهد بود، این روش برای اقتصاد خانوار و کشور، بهداشت و محیط زیست به صرفه تر است؛ دولت به این نتیجه رسیده که مرغ قطعه بندی شده به بازار عرضه کند که هم ضایعات کمتری دارد و هم به اقتصاد و بهداشت کشور و خانواده کمک می کند.

IMG_2289

دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور با اشاره به اینکه قطعه بندی به دو روش بی خس کردن یا بدون استخوان و4 تکه انجام می شود، توضیح داد: در روش بی خس کردن مرغ ۲۳۰۰ گرمی، دو فیله، دو سینه بدون استخوان، دو بازو، دو ران، دو بال و یک گردن از آن استخراج می‌شود. مرغ هایی که در کارخانجات خریداری می‌شود با مرغ خرده فروشی ها متفاوت است مرغ در کارخانجات زیر نظر واحد کنترل کیفیت بررسی و تایید می شود تا کبودی و خونمردگی نداشته باشد.

وی ادامه داد: ضایعات این نوع قطعه بندی، سر ساق، چربی و دنبالچه، نوک بال، پوست و بخش های داخلی شکم که کاملا توسط کشتارگاه جداسازی نشده است را شامل می شود که ۳۰ تا ۳۵ درصد ضایعات محسوب می‌شود (حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان) که در خانه دور ریز می شود، به زباله در سطح شهر تبدیل می شود و به محیط زیست آسیب می رسد، پس مرغ کیلویی ۶۳۰۰۰ تومان صرفه اقتصادی کمتری نسبت به قطعه بندی دارد.

بررسی و آزمایش قطعه بندی در بازدید از کارخانه

در کارخانه قطعه بندی یک مرغ دو کیلو و ۳۰۰ گرمی را با روش بی خس کردن قطعه بندی کردیم که میزان ضایعات آن اسکلت، سر ساق، پوست و چربی و مقعد بود و وزت ضایعات ۸۷۲ گرم شد که اگر این کار در منزل انجام شود، دور ریخته می شود و از نظر اقتصادی به ضرر کشور و مصرف کننده است و به کارخانجات صنایع تبدیلی برای تولید محصول ارسال نمی شود بنابراین به چرخه تولیدی کشور باز نمی گردد و در زباله ها رها میشود، پس خرید مرغ کامل به صرفه نیست.

IMG_2086

پس از جداسازی قطعه ها مرغ قطعه بندی شامل فیله، سینه بدون استخوان و بدون کتف ، بال و ران مرغ پاک شده است و مصرف کننده به نسبت نیاز خود هر تکه را می تواند خریداری کند.

همچنین وزن مرغ بی خس شده پس از حذف ضایعات، ۷۰۵ گرم دو ران، ۴۶۵ گرم دو سینه، ۱۷۳ گرم دو بال و دو بازو است که در مجموع ۱۴۵۵ گرم محصول پاک شده از مرغ ۲۳۰۰ گرمی استخراج و بسته بندی می شود که بهداشتی و پاک شده است و ضایعات ندارد، به همین دلیل قیمت آن بیشتر است اما صرفه اقتصادی بالاتری دارد.

این بار مرغ دیگری را با وزن ۱۹۳۱ گرم و روش چهار تکه قطعه بندی کردیم، در این روش تمام ضایعات داخل ران و قفسه سینه پاکسازی می‌شود، *یکی از دلایل بوی زهم در پخت مرغ وجود کلیه در مرغ آماده و کامل است که در روش قطعه بندی کلیه مرغ هم بخشی از ضایعات حساب شده از قطعه جدا می شود.*

وزن ضایعات این مرغ ۵۶۲ گرم پوست و امعا و احشا است و اسکلت از آن جدا نمی شود. محصول این روش دو ران ، دو سینه مرغ با استخوان و با کت و دو بال است که به ترتیب دو ران با استخوان ۵۳۸ گرم دو سینه با استخوان با کتف ۶۸۹ گرم و دو بال ۷۳ گرم محاسبه شد و در مجموع 1300 گرم مرغ قطعه بندی و پاکسازی  شده برای مصرف کننده آماده می شود.

طبق مشاهدات این گزارش: مصرف مرغ قطعه بندی از سه جهت به صرفه تراز مرغ کامل است، از لحاظ اقتصادی ۱۰۰ درصد برای مصرف کننده به صرفه است، مصرف کننده با پوست و ضایعات دور ریز مواجه نمی‌شود و پوست و ضایعات به صنایع تبدیلی برای تولید محصولات چربی و خوراک دام ارسال می‌شود، به محیط زیست آسیب نمی رسد و بهداشت و سلامت آن در کارخانجات تضمین شده است. همچنین مواد مغذی مرغ در کارخانجات به طور کامل حفظ می شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها