آخرین اخبار

سبقت معنادار رشد تولید و خرید گندم داخلی از میانگین جهانی

میانگین رشد تولید گندم در جهان یک درصد و خرید گندم در کشورمان ۶۰ درصد است

میزان تولید گندم در جهان در سال زراعی 2023 – 2022 با حدود یک درصد افزایش نسبت به سال زراعی 2022 – 2021 به 792 میلیون تن خواهد رسید و انتظار می‌رود، خرید تضمینی این محصول راهبردی در کشورمان نیز با اجرای طرح‌های تشویقی، به مراتب بیشتر از میانگین جهانی افزایش خواهد داشت.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ شورای جهانی غلات گزارش داده است که تولید گندم در جهان که در سال زراعی گذشته، 782 میلیون تن بود و پیش‌بینی شده که در سال زراعی جدید با 10 میلیون تن افزایش به 792 میلیون تن برسد و بر همین اساس، میزان موجودی ذخایر این محصول راهبردی نیز 7 میلیون تن افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، رشد حدود 60 درصدی خرید تضمینی گندم در کشورمان که در سال 1401 نسبت به سال 1400 اتفاق افتاد، نتیجه اجرای آزمایشی برنامه کشت توافقی توسط وزارت جهاد کشاورزی در چند استان، در کنار ایجاد سازوکارهای حمایتی و افزایش نرخ خرید تضمینی این محصول از کشاورزان بود.

پیش‌بینی می‌شود، تداوم اجرای سراسری طرح کشت توافقی که در قالب آن، کشاورزان پیش از آغاز فصل زراعی، نهاده‌های مورد نیاز کشاورزی خود را از دولت دریافت می‌کنند و پس از کشت، تولید و فروش محصول، نسبت به پرداخت هزینه‌های خود اقدام می‌کنند، در کنار افزایش نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان، بر تداوم روند رشد تأثیرگذار باشد.

گفتنی است، میزان تولید و خرید تضمینی گندم در سال آینده، متأثر از عوامل دیگری از جمله شرایط آب و هوایی کشور و میزان بارندگی است که امید می‌رود با بارش‌های خوب در ماه‌های آتی و تداوم آن در ابتدای سال آینده، افزایش تولید محصول راهبردی گندم در کشورمان محقق شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها