آخرین اخبار

۵۵۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد/ کاهش صادرات

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۵۵۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد، گفت: به دلیل ارزآوری و اهمیت پسته، کشت و صادرات آن در اولویت وزارتخانه قرار دارد.

2632937
 

به گزارش خبرنگار کشاورزپلاس، سید جواد ساداتی نژاد ظهر آدینه در اختتامیه جشنواره پسته ایران، دامغان به میزبانی دانشگاه صنعتی دامغان ضمن بیان اینکه پسته محصولی استراتژیک و با اهمیت است، تاکید کرد: مزیت نسبی ایران اسلامی مقوله مهم کشاورزی و باغداری است و در این بین خوشبختانه پسته توسعه خوبی را شاهد بوده است.

وی با بیان اینکه به دلیل ارزآوری و اهمیت پسته، کشت و صادرات آن در اولویت وزارتخانه قرار دارد، افزود: ۵۵۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد که تولید آن، در کنار دیگر محصولات راهبردی کشورمان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در یک سال اخیر شاهد کاهش صادرات پسته از کشورمان بودیم، تاکید کرد: در سال ۹۹ کشورمان موفق به صادرات یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار محصول پسته شد که شاهد کاهش آن در سال‌های بعد بودیم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه کاهش صادرات باعث شد تا رتبه کشورمان در صادرات محصول پسته از اول به دوم تنزل پیدا کند، گفت: باید با برنامه‌ریزی صحیح تلاش کنیم تا عملکرد این محصول افزایش یابد برای مثال در استان سمنان و شهرستان دامغان که یکی از با کیفیت ترین پسته‌ها را تولید می‌کند باید برنامه ریزی شود تا با کمک باغداران تولید ثروت کنیم

وی با اشاره به مشکلات دامداران به خصوص در تأمین نهاده‌های دامی، تاکید کرد: فروش نهاده‌های به صورت امانی از جمله سیاست‌های دولت برای کاهش مشکلات دامداران و عشایر است.

وزیر جهاد کشاورزی درباره این طرح گفت: قراردادی با دامداران و عشایر استان منعقد و نهاده‌های دامی به دامداران و عشایر تحویل داده می‌شود تا بعد از تولید گوشت هزینه آن را بدهند و به این شکل از مشکلات دامداران بکاهیم.

 نهمین جشنواره پسته ایران، دامغان با تقدیر از باغداران نمونه به پایان رسید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها