آخرین اخبار

صادرات تخم مرغ با قیمت های فعلی صرفه اقتصادی ندارد

یک تولیدکننده تخم مرغ گفت: قیمت تخم مرغ در بازارهای هدف مثل عراق و افغانستان الان حدود ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان است و برای صادرکننده اصلاً نمی‌صرفد تا با این ارقام تخم مرغ صادر کند.

تقی عادلی از تولیدکنندگان تخم مرغ در کشور درباره قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ به خبرنگار مهر گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ حدود ۴۰ هزار تومان است، چون قیمت خرید پولت می‌تواند متفاوت باشد و هر روز رو به افزایش و هر کیلو تخم مرغ با قیمت پولت چهار ماه پیش برای مرغی که آماده به تولید باشد ۴۲ هزار تومان است. اگر قیمت ۶ ماه پیش را در نظر بگیریم در آن زمان قیمت پولت ده هزار تومان ارزان‌تر بود، بنابراین قیمت هر کیلو تخم مرغ ۴۰ هزار تومان درمی‌آید.

این تولیدکننده درباره خرید تضمینی اظهار کرد: در حال‌حاضر پشتیبانی مقداری خرید می‌کند، ولی هرکسی توان ارسال بار به پشتیبانی را ندارد، چون بازپرداخت در سه ماه است و مرغداران لنگ بار روز هستند و برای تهیه ذرت و سویا باید هر روز تخم مرغ بفروشند و پول نقد بگیرند که بتوانند نهاده تهیه کنند.

وی افزود: تنها مرغدارانی که مزرعه بزرگ و توانایی مالی زیادی دارند در حال حاضر به پشتیبانی محصول می‌دهند که اکثراً بالای ۲۰۰ هزار قطعه مرغ دارند. اکنون قیمت خرید تضمینی ۳۵ هزار تومان است. آخرین فروش درب کارخانه در روز گذشته ۳۳ هزار تومان بوده و سه روز است که قیمت‌ها کمی بهبود پیدا کرده و هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفته است.

عادلی درباره پابرجا بودن مشکلات صنعت تخم مرغ علی‌رغم آزاد شدن صادرات افزود: قیمت تخم مرغ در بازارهای هدف مثل عراق و افغانستان الان حدود ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان است و برای صادرکننده اصلاً نمی‌صرفد تا از ما تخم مرغی که حدود ۳۳ هزار تومان است بخرد و باری را آماده کند که برایش حدود ۴۰ هزار تومان در می‌آید. تنها در صورتی صادرات می‌تواند راهگشا باشد و انجام شود که مشوق صادراتی به صادرکننده بدهند و حدوداً کیلویی هفت تا هشت هزار تومان باید پرداخت کنند تا ضرر جبران شود و با سود کم بتوان تخم مرغ صادر کرد.

او درباره ریشه نارضایتی‌های موجود در اعضای اتحادیه‌ها از دولت و وضعیت موجود گفت: ظاهراً در جلسه‌ای از اتحادیه خواستند که قیمت ۳۵ هزار تومان فروش هر کیلو تخم مرغ را خودشان به مرغداران اعلام کنند و گفتند تا شهریور ماه باید به این قیمت بفروشید و از اواخر شهریور اجازه می‌دهیم تا قیمت‌ها را بالا ببرید. آن زمان تازه ارز آزادسازی شده بود و هنوز نمی‌توانستیم به قیمت‌های امروز محصول خود را بفروشیم. میانگین قیمت فروش ما از ۲۱ اردیبهشت تا الان به ۳۰ هزار تومان نمی‌رسد. در جلسه گفته بودند فعلاً تقاضای افزایش قیمت نداشته باشید تا مردم بتوانند خودشان را با قیمت‌ها وفق بدهند، بعد ما به شما مجوز می‌دهیم تا قیمت را بالا ببرید؛ ولی متأسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده یعنی هنوز به قیمت ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان که آقای مخبر قول داده نرسیدیم و ۱۰ شهریور است.

این تولیدکننده تخم مرغ درباره اقدامات ضروری دولت برای بهبود وضعیت مرغداران گفت: بهترین و تنها کاری که می‌تواند سریع به نتیجه برسد و همچنین مصرف‌کننده و تولیدکننده از قیمت محصول رضایت داشته باشند کاهش قیمت نهاده‌ها است؛ یعنی هزینه تولید پایین بیاید بعد با همین قیمت ۳۵ هزار تومان بخواهیم تخم مرغ را بفروشیم و ضرر نکنیم.

وی در این خصوص بیان کرد: الان که تخم مرغ کیلویی ۳۲ هزار تومان شده، به ازای هر کیلو ۷ تا ۸ هزار تومان ضرر می‌کنیم، ولی در میانگین چهارماهه در هر کیلو تخم مرغ بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان ضرر می‌دهیم. اگر قیمت نهاده‌ها حداقل ۲۰ درصد کاهش پیدا کند، آن موقع قیمت تمام شده تخم مرغ بین ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان است و آن زمان می‌توانیم با همین قیمت‌ها و با سود حداقلی تخم مرغ را بفروشیم و ضرر نکنیم، از آن سو به مصرف‌کننده هم فشار وارد نشود.

عادلی درباره کیفیت تخم مرغ بازار ایران و نحوه سهیم شدن در بازار منطقه گفت: درباره کیفیت باید از مصرف‌کننده تخم مرغ‌های ایرانی بپرسید؛ ولی ما سوال کردیم و وقتی تخم مرغ در خود را با تخم مرغ ترکیه مقایسه کنیم عراقی‌ها می‌گویند طعم تخم مرغ ایرانی دلچسب تر است و نزدیک به مزه‌ای است که از تخم مرغ انتظار دارند؛ همینطور افغانستان، آنها نیز تخم مرغ ایران را بیشتر می‌پسندند.

او ادامه داد: برای ایجاد بازار در منطقه باید بتوانیم از نظر قیمتی رقابت داشته باشیم؛ از طرفی متأسفانه طبق تجربه سال‌های گذشته وقتی بازار صادرات راه می‌افتد و مصرف کننده‌ها می آیند به تخم مرغ ما عادت کند قیمت داخل بالا می‌رود و صادر کننده نمی‌تواند تخم مرغ را تحویل مصرف کننده خارجی دهد. از طرفی ترکیه به صورت رقابتی قیمت را پایین می‌آورد. آنها اینکار را چندین بار انجام دادند و تا ایران بازار خود را پیدا می‌کند این اقدام را از طریق مشوق‌های صادراتی انجام می‌دهند. تشکلی که این کار را انجام می‌دهد همیشه بازار را حفظ می‌کند. آنها مثل ما نیستند که بازار خود را به صورت مقطعی و فصلی باشد. ما گاهی در بازار هستیم و اکثر اوقات نیستیم؛ اما کشوری مثل ترکیه روز فروش و بازار دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها