آخرین اخبار

تخم مرغ شانه ای را 12 هزار تومان بیش از نرخ مصوب می فروشند

برخی فروشندگان تخم مرغ را شانه ای ۱۲ هزار تومان بیش از نرخ مصوب می فروشند، اتحادیه های تولید می گویند مشکلی از نظر تولید وجود ندارد.

13990710000064_Test_PhotoN

ه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قیمت تخم مرغ مدتی است از نرخ مصوب تبعیت نمی کند و در هر شانه بیش از 12 هزار تومان به فروش می رود. پیش از این وزارت  جهاد کشاورزی در پایگاه اطلاع رسانی خود نرخ هر شانه تخم مرغ را 43 هزار تومان اعلام کرده بود اما قیمت اکنون به شانه ای 55 هزار تومان رسیده است.

البته برخی مغازه داران هستند که تخم مرغ را به همان نرخ دولتی یعنی 43 هزار تومان می فروشند اما تعداد فروشندگانی که به نرخ های بالاتر می فروشند بسیار است و این جای سوال است که آیا نظارتی بر این ها وجود ندارد؟

در پی تاکید دولت بر تعیین قیمت و اعلام شفاف آن، وزارت جهاد کشاورزی هم در چندین نوبت نرخ محصولاتی که قیمت گذاری می شوند که عمدتا کالاهایی بودند که برای آنها ارز 4200 تومانی هزینه می شود را در پایگاه اطلاع رسانی اعلام کرد و تاکید کرد که فروشندگان ملزم به رعایت این قیمت ها هستند و با خاطیان برخورد می شود.

این گرانی دو مسئله را به ذهن متبادر می کند آیا تولید پایین است و یا نظارتی بر بازار وجود ندارد که برخی فروشندگان از این قیمت های مصوب عبور می کنند.

*وضعیت تولید خوب است

ناصر نبی پور رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با رد کاهش تولید تخم مرغ می گوید: اتفاقا وضعیت تولید در شرایط بسیار ایده ال است و هیچگونه کمبود وجود ندارد بلکه مازاد  تولید هم داریم.

وی در استدلال صحبت های خود می گوید: تولید کنندگان با خوش بینی به اینکه ارز 4200 تومان حذف نخواهد شد جوجه ریزی های خود را بیشتر کرده بودند که تولید آنها آرام آرام به بازار می آید.

اما نبی پور به دو نکته هم اشاره کرد که از نظر او می تواند عاملی برای افزایش قیمت باشد نخست اینکه در آستانه عید تقاضا برای تخم مرغ در قنادی ها و شیرینی پزی های صنعتی بیشتر شده است و دوم تولید کنندگان مشکلاتی در تامین خوراک دام دارند که هنوز برطرف نشده است.

قیمت جوجه یک روزه هم در چند ماه گذشته افزایش داشته که بر هزینه های تولید تاثیر گذاشته است.

یک مرغدار اصفهانی در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: نرخ جوجه یک روزه به بیش از 12 هزار تومان رسیده در حالی که نرخ دولتی آن 4200 تومان است.

بنابراین با اینکه تولید تخم مرغ وضعیت بسیار مناسبی دارد اما افزایش هزینه های تولید برای تولید کننده باعث شده که فروشندگان در بازار به نرخ بیشتری بفروشند و وجود چند نرخی را در بازار تخم مرغ شاهد باشیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها