آخرین اخبار

تعاون روستایی ۶۰۰ هزار تن نهاده دامی تا پایان سال تامین می‌کند

معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تشریح فرآیند تامین نهاده های دامی توسط اتحادیه های زیرمجموعه این سازمان پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری ۲۵۰ هزار تن جو، ۲۵۰ هزار تن ذرت و ۱۰ ۰هزار تن یونجه خشک از این طریق تامین شود.

156417701

سیدمحمد موسوی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در کرمان افزود: امسال تاکنون توسط اتحادیه بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران(بتکا) ۱۲ هزار تن ذرت، ۱۲ هزار تن جو و ۱۲ هزار تن یونجه خشک تامین شده است

وی با اشاره به مهم‌ترین چالش های زنجیره تولید محصولات کشاورزی افزود: تعاون روستایی در زنجیره تولید بحث پشتیبانی های قبل و بعد تولید را دارد که در قبل از تولید درگیر تامین نهاده ها از قبیل کود، سم، ذرت، جو، گندم، یونجه و کنجاله سویا و در بعد از تولید بحث بازاریابی، خرید محصولات، بازار رسانی، برندسازی، فرآوری و صادرات محصولات است.

وی گفت: در حال‌حاضر بین ۵۰ تا ۷۰ درصد نهاده ها را از طریق اتحادیه ها، تعاونی و تشکل های روستایی تامین می کنیم.

حمایت همه جانبه از تشکل ها و تعاونی ها

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه حدود ۹ هزار تعاونی و اتحادیه روستایی با ۴.۵ میلیون نفر عضو در کشور وجود دارد افزود: این ظرفیت عظیم دارای زیرساخت های گسترده اعم از انبار، سردخانه، کارخانه و صنایع تبدیلی فرآوری و بسته بندی است.

موسوی ادامه داد: این تشکل ها با این ظرفیت و قوانین بسیار قوی که دارند متعلق به خود کشاورزان هستند بنابراین امور تصدی گری بخش کشاورزی را باید به این افراد سپرد تا بتوانند پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: حمایت همه جانبه از تشکل ها و تعاونی ها برای اینکه بتواند پاسخگوی مدیریت تامین نهاده‌ها قبل از تولید و همچنین بحث پشتیبانی های بعد از تولید باشند، انجام می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای تشکل های استان‌ها چند هدف از جمله تولید، تامین، تدارک و توزیع نهاده ها، تقویت و پشتیبانی زیرساخت‌ها با توجه به نقشی که دارند و ایفای نقش آنها در خرید محصولات، بازاریابی، بازاررسانی، صادرات و برندسازی برنامه ریزی شده است.

موسوی گفت: حضور و واکنش سریع برای اینکه بتوان در جاهایی که به خرید تضمینی دولت و توافق در سطح انبوه منجر می‌شود و در امر فروش و صادرات به استان های دیگر کمک کرد را یک وظیفه فرا استانی تشکل ها و اتحادیه ها می دانیم.

به دنبال توانمندسازی تعاونی های زنان روستایی هستیم

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همچنین با اشاره به نقش زنان روستایی در تعاونی های روستایی افزود: زنان روستایی یک ظرفیت بسیار گسترده و عظیمی در کشور هستند که توانمندی های بسیار بالایی دارند و با الگوهایی که ساخته اند با کمترین سرمایه بیشترین ارزش افزوده را در کشور به نمایش گذاشته اند. 

وی افزود: به دنبال این هستیم که یک برنامه منسجمی را برای پشتیبانی از تعاون روستایی زنان تدوین کنیم تا اتحادیه و تعاونی های زنان روستایی بتوانند در به فعلیت رساندن ظرفیت نیروی انسانی و منابعی که برای ایجاد اشتغال و تولید و حضور در صادرات وجود دارد موفق باشند.

موسوی با تاکید براینکه تعاونی های زنان روستایی ظرفیت صادرات محصولات خود را دارند تصریح کرد: به دنبال توانمندسازی تعاونی های زنان روستایی هستیم تا به صورت هدفمند بتوانند از ظرفیت های خود و روستا و با پشتیبانی دولت در زمینه تولید، صادرات، ارزآوری، تامین نیازهای داخل و اشتغال پایدار ایفای نقش کنند. 

برنامه های تعاون روستایی در دولت سیزدهم 

وی ارتقای سهم تعاونی ها و تشکل های بخش کشاورزی در تامین نهاده ها، ارتقای جایگاه تعاونی ها و تشکل ها در تامین نهاده ها اعم از کود، سم، بذر و ماشین آلات کشاورزی و ارتقای جایگاه آنها در خرید، بازاریابی و صادرات و برندسازی برای حلقه بعد از تولید را مهمترین برنامه تعاون روستایی در دولت جدید عنوان کرد.

موسوی عصر دیروز وارد کرمان شد و از چند واحد تولیدی وابسته به سازمان تعاون روستایی در این شهر بازدید داشت؛ خبرنگار ایرنا در خلال بازدید از این واحدهای تولیدی این مصاحبه را انجام داد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها