آخرین اخبار

صادرات بیش از ۱۸۶ هزار تنی آبزیان در سال گذشته

در ۱۱ ماه سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۸۶ هزار تن انواع آبزیان و فراورده‌های شیلاتی صادر شد که دارای ارزش بیش از ۳۳۷.۷ میلیون دلار بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس آمار منتشر شده گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات انواع آبزیان و فرآورده‌های شیلاتی در ۱۱ ماهه ۱۴۰۲ به بیش از ۱۸۶ هزار تن و ارزش بیش از ۳۳۷.۷ میلیون دلار بود که از نظر وزنی ۱۵.۳ درصد و از نظر ارزشی ۶.۵ درصد نسبت به دوره زمانی مشابه در سال ۱۴۰۱ افزایش داشته است.

عباس مختاری، مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان درباره کالاهای اصلی شیلاتی که سهم بالایی در سبد صادرات ۱۱ ماهه ۱۴۰۲ داشته‌اند، گفت: ۶۶ هزار تن انواع ماهیان دریایی به ارزش ۱۱۸.۵ میلیون دلار، ۴۸ هزار تن انواع خوراک آماده آبزیان به ارزش ۴۰.۵ میلیون دلار، ۲۶.۸ هزار تن میگو به ارزش ۸۹.۴ میلیون دلار، ۲۵.۲ هزار تن کپور ماهیان به ارزش ۳۳.۵ میلیون دلار و ۱۲.۸ هزار تن قزل‌آلا به ارزش ۳۲.۳ میلیون دلار بیشترین سهم را در سبد صادراتی داشتند.

وی افزود: بیشترین سهم ارزشی صادرات بعد از انواع ماهیان که ۳۵.۰۴ درصد کل ارزش صادراتی با ارزش ۱۱۸.۵ میلیون دلار را داشته است، به میگو با سهم ۲۶.۴۹ درصد از ارزش کل و به ارزش قریب به ۹۰ میلیون دلار می‌رسد و پس از آن خوراک آبزیان با سهم ۱۲.۰۱ درصدی و با ارزش ۴۰.۵ میلیون دلار جایگاه سوم صادرات را از آن خود کرده است.

وی ادامه داد: از نظر ارزش صادرات بین ۶۲ کشور که محصولات آبزیان و فرآورده‌های جمهوری اسلامی ایران را وارد کرده‌اند، امارات متحده عربی با ارزش نزدیک به ۷۰ میلیون دلار و سهم ۲۰.۶۳ درصد از کل ارزش صادراتی در مقام اول، عراق با ارزش نزدیک به ۶۷ میلیون دلار و سهم ۱۹.۸۲ درصدی از کل ارزش صادراتی در مقام دوم و چین با ارزش صادراتی ۶۳.۵ میلیون دلار و سهم ۱۸.۸۲ درصد از کل ارزش صادراتی در مقام سوم کشورهای هدف صادرات آبزیان و فرآورده‌های آبزیان جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

واردات ۷۲ میلیون دلاری انواع کالاهای شیلاتی در یک ماهه گذشته

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان درباره میزان واردات کالاهای شیلاتی گفت: مطابق آمار منتشر شده گمرک جمهوری اسلامی ایران در یازده ماهه سال ۱۴۰۲، واردات انواع کالاهای شیلاتی از ۳۴ مبادی مختلف دنیا با وزن ۲۲۷۶۳ تن و معادل ۷۲.۲ میلیون دلار صورت گرفته است که از نظر وزنی ۹۴ درصد و از نظر ارزشی ۹۳.۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۱۴۰۱ رشد داشته است.

مختاری افزود: اصلی‌ترین کالای وارداتی شیلاتی که سهم بالایی در سبد وارداتی یازده ماهه ۱۴۰۲ داشته‌اند عبارتند از: انواع تون ماهیان منجمد که نزدیک به ۹۰ درصد از حجم کالای وارداتی به میزان ۲۰ هزار و ۲۹۴ تن به ارزش ۴۹.۶ میلیون دلار را تشکیل داده و مابقی سایر نهاده‌های آبزی پروری شامل مولد میگو، بچه ماهی دریایی و تخم چشم زده قزل‌آلا و خوراک استارتر است.

وی در ادامه تصریح کرد: از نظر ارزش واردات بین ۳۴ کشور که محصولات آبزیان و فرآورده‌های خود را به جمهوری اسلامی ایران صادر کرده‌اند، امارات متحده عربی با ارزش ۱۹.۵ میلیون دلار سهم ۲۶.۹۸ درصد کل ارزش وارداتی را شامل بوده است.

مختاری افزود: در رتبه دوم، غنا با ارزش ۱۰ میلیون دلار سهم ۱۴.۰۸ درصد کل ارزش وارداتی ما و چین با ارزش ۷ میلیون دلار و سهم ۹.۷۵ درصد در مقام سوم جای دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها