آخرین اخبار

شناسایی زنجیره تامین کنندگان تجهیزات نوین آبیاری ضروری است

بانک مرکزی پیشنهاد کرد صندوق حمایت از صادرات بخش کشاورزی برای پوشش نوسانات نرخ ارزی راه‌اندازی شود.

 به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نماینده بانک مرکزی در نشست بررسی موانع و مشکلات توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات نوین آبیاری گفت: مشکلات زیاد است و در شرایط فعلی، پیشنهاد می‌کنیم صندوق حمایت از صادرات بخش کشاورزی برای پوشش نوسانات ارزی ایجاد شود.

حسین شرح نهراز از وزارت جهاد کشاورزی خواست پیشنهاد ایجاد این صندوق در بودجه سال ۱۴۰۲ را مطرح و یک ردیف بودجه‌ای برای آن پیش‌بینی شود.

وی افزود: اگر صادرات کالاهای کشاورزی برای رشد اقتصادی مهم است و اشتغال ایجاد می‌کند، باید از صادرکنندگان حمایت کنیم.

شرح نهراز با بیان این که عوامل خارجی از کنترل و اراده صادرکنندگان خارج است، اظهار داشت: بخشی از عوامل، جنبه کشوری دارد و موضع اخیر اتحادیه اروپا و چین روی پول ملی کشور تأثیر گذاشته است.

وی گفت: برای رفع بخشی از مشکلات صادر کنندگان، ما در جلسه‌ای پیشنهاد داده‌ایم گمرک ایران ارزش کالاهایی که صادر کننده داخلی بر اساس اسناد و مدارک تسلیمی طبق ماده (۱۶) قانون امور گمرکی اعلام می‌کند، بپذیرد.

نماینده بانک مرکزی در عین حال نقل و انتقال پولی را از مشکلات عمده صادرکنندگان دانست و گفت: راه‌حل‌هایی را برای نقل و انتقال ارزی پیگیری کرده‌ایم.

در این نشست، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران نیز با بیان این که صادرات در شرایط تحریم انجام می‌شود و باید بر اساس واقعیت‌ها حرکت کرد، اظهار داشت: دیپلماسی می‌تواند به صادرات کالاها کمک کند، اما صادرکنندگان باید به بخش دیپلماتیک کشور در راستای توسعه صادرات، برنامه دهند و خواست‌ها و اقدامات لازم را درخواست کنند.

امیر عابدی افزود: به دلیل مشکلات ارزی و اقتصادی لازم است برای صادرات کالاها، مقطعی برنامه‌ریزی کنیم و بخش خصوصی در تعاملات بین‌المللی باید واقع‌بین باشد.

وی از تشکیل کارگروه تخصصی صادرات تجهیزات نوین آبیاری حمایت و تصریح کرد: تشکیل این کارگروه برای ساماندهی و مستندسازی، اقدام خوبی به شمار می‌رود.

عابدی بر شناسایی اولویت‌های بازارهای تجهیزات نوین آبیاری تاکید ورزید و گفت: میزان ظرفیت‌های تولید و صادرات تجهیزات نوین آبیاری صادر شده به سایر کشورها نیز باید مشخص شود.

وی قیمت محصول را مهمترین دغدغه صادرکنندگان دانست و اذعان داشت: بخش خصوصی، اختلاف قیمت در بازار را باید تحمل کند.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در همین حال شناسایی و تشکیل یک زنجیره تأمین از مجموعه تولیدکنندگان لوازم و تجهیزات نوین آبیاری توسط بخش خصوصی را برای توسعه صادرات مهم خواند.

وی ادامه داد: این کمیسیون در حمل کالا، کارهای لجستیکی و قراردادهای بین‌المللی، در کنار صادرکنندگان لوازم و تجهیزات نوین آبیاری است.

در ادامه این نشست، سرپرست میز صنایع غذایی و لبنی دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی بر بازاریابی و فرهنگ‌سازی در حوزه لوازم و تجهیزات نوین آبیاری در کشورهای هدف تاکید کرد و گفت: در این راستا معاونت آب و خاک، دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارتخانه می‌توانند از طریق وزارت امور خارجه کشور در کشورهای هدف برای مذاکرات اولیه زمینه‌سازی و رایزنی کنند.

کیوان کاظمی افزود: برای رفع پاره‌ای از مشکلات صادراتی در بخش لوازم و تجهیزات نوین آبیاری می‌توان از تجربیات صادر کنندگان بخش کشاورزی بهره برد.

وی درباره رقابت‌پذیری و رفع مشکل قیمت کالاهای تولید داخل، بیان داشت: سازوکارهای زیادی در بخش محصولات کشاورزی مانند مشوق‌ها و کاهش یا حذف تعرفه‌ها برای شرکت‌هایی که دارای قدرت رقابت‌پذیری هستند، داریم.

وی پیشنهاد داد برای حمایت و پشتیبانی از ورود به بازارهای خارجی، یک کمیته دائمی با مشارکت بخش خصوصی تشکیل و اقدامات بخش‌های خصوصی و دولتی در چارچوب این کمیته، پی‌گیری شود.

در این نشست، نماینده سازمان ملی استاندارد ایران در مورد تدوین استانداردهای جدید به منظور توسعه صادرات، اعلام آمادگی کرد.

عباسیان افزود: تاکنون در حوزه آبیاری و لوله و اتصالات، استانداردهای زیادی تدوین شده که در سایت این سازمان قابل دسترسی است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها