آخرین اخبار

تامین بیش از ۷۰ درصد شکر مورد نیاز کشور از تولید داخل

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی با پیش‌بینی تولید نزدیک به هفت میلیون تن چغندرقند بهاره و پاییزه در سال زراعی جاری، گفت: با توجه به خشکسالی امسال بیش از ۷۰ درصد شکر مورد نیاز کشور در داخل تولید و تامین می‌شود.

157217962

«پیمان حصادی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: امسال با تولید ۱.۴ میلیون تن چغندر پاییزه و حدود ۵.۵ میلیون تن چغندرقند بهاره در مجموع برداشت هفت میلیون تن چغندرقند برآورد می شود که انتظار می رود از این میزان تولید، نزدیک  ۹۵۰ هزار تن شکر استحصال و تولید شود.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: همچنین امسال از تولید نیشکر، حداقل یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن شکر در کشور تولید خواهد شد.

قیمت مصوب شکر کفاف هزینه‌های تولید را نمی‌دهد

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه خودکفایی کشور در بحث شکر منوط به تامین نیاز زارعین است، تصریح کرد: امسال شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی برای اینکه نرخ محصولات پاییزه را سریعتر اعلام کند، قیمت چغندرقند را بر مبنای هزینه های تولید و در رقابت با محصولات دیگر اعلام نکرده است.

وی اظهارداشت: براساس مصوبه این شورا قیمت هر کیلوگرم چغندرقند یک هزار و 475 تومان تعیین شده درحالی که قیمت واقعی این محصول با توجه به هزینه های تمام شده تولید، یک هزا رو 875 تومان باید باشد تا کفاف هزینه های تولید را بدهد.

حصادی  گفت: اگر بخواهیم قیمت سایر محصولات را در مقایسه با گندم در نظر بگیریم در طول ۲۰ سال گذشته قمیت چغندرقند ۲۳ تا ۲۵ درصد قیمت گندم بوده است.

به گفته وی، امسال شورای قیمت گذاری نرخ هرکیلوگرم گندم معمولی را ۷۵۰۰ تومان تعیین کرده است.

وی اضافه کرد: البته محدودیت قیمت چغندرقند، قیمت نهایی شکر است که به طور معمول محدودیت هایی را برای قیمت چغندرقند ایجاد می کند، اما اگر بخواهیم تولید خوب و مستمر داشته باشیم حداقل ها را باید برای زارعین در نظر بگیریم تا متضرر نشوند. 

مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی افزود: تولید برای سال زراعی جدید و افق ۱۴۰۴ بیش از ۹۵ درصد خودکفایی شکر است.

سرانه مصرف شکر ایران دو کیلوگرم بیشتر از مصرف جهانی 

حصادی گفت: اکنون سرانه مصرف شکر در ایران بیش از ۲۷ کیلوگرم است درحالی که سرانه مصرف آن در دنیا ۲۵ کیلوگرم است که باید این موضوع توسط وزارت بهداشت مورد بررسی قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: کاهش سرانه مصرف در کشور می تواند با افزایش تولید ما را به خود اتکایی در تولید شکر برساند.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها نیاز سالانه شکر کشور حدود ۲.۲ تا ۲.۳ میلیون تن است.

به استناد آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰ حدود ۷۱۴ هزار تن شکر خام وارد کشور شده که این میزان نسبت به سال گذشته افزایش حدود ۱۵۴ درصدی داشته است.

در سال ۱۳۹۶ حدود یک میلیون و ۱۲۳ هزار تن شکر چغندری و حدود ۸۷۲ هزار تن شکر نیشکری، در مجموع به میزان دو میلیون و ۱۵ هزار تن در کشور تولید شد و ایران به رکورد تاریخی در تولید این محصول راهبردی دست یافت.

در سال ۱۳۹۷ حدود ۹۴۷ هزار تن شکر چغندری و حدود ۴۵۳ هزار تن شکر نیشکری، در مجموع به میزان یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن شکر تولید شد که این میزان تولید شکر در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۴۳ درصد کاهش داشته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها