آخرین اخبار

تولید بذرهای هیبریدی تضمین‌کننده امنیت غذایی است

رئیس دانشگاه تهران تاثیرگذاری نهاد علم بر ارتقای حوزه کشاورزی را مستلزم اتصال کشاورزی با فناوری‌های جدید دانست و گفت: تولید بذرهای هیبریدی تضمین‌کننده امنیت غذایی و ارتقای بهره‌وری کشاورزی است.

به گزارش روز دوشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی در مراسم رونمایی از محصول تجاری‌سازی‌شده بذر هیبریدی ملون و خربزه در دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، اظهار داشت: از آنجا که حضرت امام خمینی(ره)، کشاورزی را به عنوان محور استقلال کشور قلمداد می‌کردند و رهبر عزیز انقلاب اسلامی نیز با تاکید بر بحث امنیت غذایی، همواره گوشزد می‌کنند که کشاورزی یک حوزه مهم، کلیدی و استراتژیک برای توسعه و امنیت پایدار کشور است، ما دانشگاهیان وظیفه داریم از ظرفیت کسب‌وکارهای دانش‌بنیان برای تحقق این رویکرد راهبردی بهره گیریم.

رئیس دانشگاه تهران با ابلاغ ماموریت تولید و تجاری‌سازی بذرهای هیبریدی محصولات کشاورزی مختلف به دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی، تاکید کرد: تولید بذرهای هیبریدی متناسب با شرایط اقلیمی کشور، تضمین‌کننده امنیت غذایی و ارتقای بهره‌وری کشاورزی است و با توجه به زمان‌بر بودن اینگونه پروژه‌های تحقیقاتی، ضمن حمایت همه‌جانبه، لازم است برنامه و سازوکارهای دائمی برای اینگونه پروژه‌ها طراحی شود.

 تولید بذرهای هیبریدی تضمین‌کننده امنیت غذایی است

وی بیان کرد: هر چند پیشرفت‌ها در عرصه کشاورزی قابل انکار نیست ولی در مقایسه با پیشرفت‌های جهانی در این زمینه، جای کار بسیاری داریم. یکی از دغدغه‌های مردم که بعضا از دانشگاهیان پرسش می‌کنند، این است که چرا با وجود ظرفیت موجود در بخش کشاورزی به عنوان یکی از مزیت‌های مهم کشور و همچنین نگاه استراتژیک نظام به این حوزه، اما نقش کشاورزی در تولید ناخالص ملی، توسعه کسب‌وکارها و خودکفایی محصولات به اندازه مورد انتظار نیست.

مقیمی نبود مدیریت یکپارچه منابع و امکانات را حلقه مفقوده و مهمترین مشکل حوزه کشاورزی در کشور دانست و اظهار داشت: علیرغم ظرفیت‌های خوبی که در کشور به لحاظ اقلیم چهار فصل، اعضای هیات علمی متخصص، سابقه و قدمت دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی و دیگر ظرفیت‌های فوق‌العاده در زمینه کشاورزی وجود دارد و مقامات ارشد کشور هم روی آن تاکید دارند، اما خروجی آن متناسب با انتظارات نیست. بهره‌وری در کشاورزی در پایین‌ترین سطح قرار دارد و امنیت غذایی آن گونه که شایسته است، تامین نشده است.

استاد دانشگاه تهران با تاکید بر ظرفیت‌های استان البرز و ظرفیت دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج، گفت: با همت و اراده‌ مسئولان استان البرز همه چیز آماده است تا یک اتفاق مهم را رقم بزنیم. در ستاد دانشگاه تهران آماده هر گونه همکاری هستیم و وقتی در شعار دانشگاه تهران مبنی بر "جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی‌" صحبت از دانشگاه کارآفرین می‌کنیم و رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی را مورد توجه قرار می‌دهیم، تلاش‌ ما این است که تمرکز را روی حل مسائل کلیدی جامعه قرار دهیم و با حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی در خدمت جامعه باشیم.

 تولید بذرهای هیبریدی تضمین‌کننده امنیت غذایی است

وی تاثیرگذاری نهاد علم بر ارتقای حوزه کشاورزی را مستلزم اتصال کشاورزی با فناوری‌های جدید دانست و گفت: به نظر می‌رسد این تفکر و احساس نیاز به علم و فناوری که در عامه مردم ایجاد شده، یک فرصت برای دانشگاه است. با عنایت به اینکه استان البرز ظرفیت‌های مناسبی برای استقرار آزمایشگاه‌های کشاورزی و فناوری‌های مربوطه دارد، دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی هم مزیت ویژه‌ای برای این استان ایجاد کرده و مدیریت اجرایی استان با همت و اراده بدنبال بهره‌برداری از این ظرفیت‌هاست، همگی باید تلاش کنیم از این فرصت برای توسعه استان و کل کشور حداکثر بهره را ببریم.

مقیمی ابراز امیدواری کرد: با ظرفیت علمی دانشگاه تهران و با همکاری مسئولان استان البرز بتوانیم ایده قرارگاه کشاورزی و امنیت غذایی دانش‌بنیان را که چندی پیش از طرف دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مطرح شده است، با موفقیت به مرحله اجرا درآوریم و بتوانیم کسب‌وکارهای دانش‌بنیان مربوط به حوزه کشاورزی را توسعه داده و با تولید محصولات دانش‌بنیان کشاورزی، در زمینه ارتقای بهره‌وری کشاورزی، امنیت غذایی و اشتغال بخش عظیمی از فارغ‌التحصیلان این حوزه گام مهمی برداریم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها