آخرین اخبار

تامین ۱۰۰درصدی کودهای کشاورزی از تولیدات داخلی تا سه سال آینده

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی گفت: میزان تولید داخلی تا ۹۰ درصد افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود طی سه سال آینده، ۱۰۰ درصد نیاز کشور به کودهای کشاورزی از تولید داخلی تامین شود.

به گزارش از وزارت جهاد کشاورزی، «حمید رسولی» درباره برنامه‌های سال جدید در راستای خودکفایی در تولید کود افزود: میزان تولید داخلی کود کشاورزی تا ۹۰ درصد افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود که در سه سال آینده، صددرصد نیاز کشور به کودهای کشاورزی از تولید داخلی تامین شود.

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی اظهارداشت: در حال حاضر در بعضی از کودهای کشاورزی نظیر کود اوره که نزدیک به ۷۰ درصد سبد کودی مصرفی کشاورزی کشور به آن اختصاص دارد، نه تنها وارد کننده نیستیم که از صادرکنندگان بزرگ منطقه هم به شمار می‌آییم.

وی با اشاره به وضعیت تولید و مصرف کودهای میکرو گفت: این کودها ۱۰۰ درصد تولید داخلی هستند و امسال نیز طبق سنوات گذشته بخشی از فعالیت‌های تامین و توزیع کودهای کشاورزی به کودهای میکرو اختصاص دارد.

رسولی با بیان این که در سال ۱۴۰۱ در راستای تولید کودهای کشاورزی در کشور ۱۷ پروژه خودکفایی به تولید رسیده است، افزود: مستند کارنامه‌ عملکرد وزارت جهادکشاورزی در این بخش گواه آن است که در سال ۱۴۰۱ از مجموع سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن کودهای کشاورزی، کودهای یارانه‌ای شامل فسفاته، پتاسه و ازته تامین و توزیع شده که حدود ۹۰ درصد این کودهای یارانه‌ای، تولید داخل بوده و صرفا ۱۰ درصد مجموع آن وارداتی است.

رسولی با اشاره به روند رو به رشد تولید داخلی کود در ایران تصریح کرد: در دهه ۸۰ معادله‌ سهم تولید داخل و واردات کودهای کشاورزی دقیقا برعکس بود یعنی در ابتدای سال‌های دهه ۸۰ تقریبا ۹۰ درصد کودهای کشاورزی مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می‌شد و ظرفیت تولید داخلی تقریبا ۱۰ درصد مقدار تامین و تدارک سالانه بود.

وی با تاکید بر اهمیت داخلی‌سازی تامین و توزیع کودهای مورد مصرف بخش کشاورزی کشور خاطرنشان کرد: این امر ضریب خوداتکایی و خودکفایی کشور را افزایش داده و در کنترل قیمت کود و در نهایت محصولات کشاورزی بسیار مهم و موثر است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها