آخرین اخبار

حدود ۶ میلیون هکتار اراضی کشور زیر کشت گندم است

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: امسال ۵ میلیون و ۹۰۴ هزار هکتار از اراضی کشور، زیر کشت گندم دیمی و آبی رفته است.

به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)، سید سعید راد با اعلام اینکه جهت‌گیری و هدف گذاری برنامه‌های این شرکت در سال ۱۴۰۲، حرکت در مسیر به حداقل رساندن وابستگی به واردات و تحقق خودکفایی در زمینه تولید گندم است، گفت: رشد تولید و خرید گندم از محل منابع داخلی که به عنوان اصلی‌ترین کالای اساسی کشور، بالاترین سهم و بیشترین نقش را در سفره خانواده‌ها دارد را در اولویّت اقدامات خود قرار داده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه محوریت برنامه‌ریزی‌های شرکت در سال جاری زراعی، تولید و خرید گندم مورد نیاز برای تأمین آرد و تهیه نان سفره ۸۵ میلیون ایرانی در داخل کشور است، افزود: بر این اساس، امسال ۵ میلیون و ۹۰۴ هزار هکتار از اراضی کشور، زیر کشت گندم دیم و گندم آبی رفته است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه افزایش تولید گندم، علاوه بر کمک به خودکفایی در زمینه تأمین این محصول راهبردی، باعث افزایش درآمد کشاورزان شده و به معیشت آنان کمک می‌کند، اظهار کرد: در سال جاری زراعی، الگوی کشت قراردادی را با هدف افزایش تولید در دستور کار قرار داده‌ایم و در بیش از یک و نیم میلیون هکتار از اراضی کشور، نسبت به کشت گندم به صورت قراردادی اقدام شده است.

راد با تأکید بر اینکه برای تأمین و تکمیل ذخایر استراتژیک گندم کشور، علاوه بر خرید این محصول راهبردی از کشاورزان، نسبت به ورود آن به کشور نیز اقدام می‌کنیم، خاطرنشان کرد: به این منظور، نخستین محموله بزرگ گندم خارجی به وزن ۶۴ هزار تن، هفته گذشته از طریق بندر شهید رجایی استان هرمزگان وارد کشور شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها