آخرین اخبار

راهکار جدید برای کاهش قیمت پیاز/ قاچاق دلیل اصلی رشد نرخ پیاز اعلام شد

پس از اینکه هفته ها قیمت پیاز در مدار گرانی می چرخید، مسئولان قاچاق به کشورهای همسایه را دلیل اصلی عنوان کردند و راهکار جدید هم ارائه کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از اینکه هفته ها قیمت پیاز در مدار گرانی می چرخید، مسئولان قاچاق به کشورهای همسایه را دلیل اصلی این گرانی عنوان کردند و راهکار جدید هم ارائه کردند که امیدوارند قیمت در روزهای آتی پایین بیاید.

قیمت پیاز در بازار به کیلویی بیش از 40 هزار تومان هم رسیده بود و مسئولان بارها اعلام کرده بودند که نرخ ها با سرازیر شدن تولید جنوب کشور به بازار می شکند.

تولید پیاز در کشور بیش از نیاز است و معمولا به کشورهای دیگر صادر می شود اما این بار به دلیل گرانی برنامه دولت نه تنها برای صادرات نیست بلکه می خواهند با وضع عوارض مانع صادرات شوند.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از اعمال تعرفه ۱۸۰ درصدی برای پیاز به منظور جلوگیری از قاچاق و حمایت از مصرف‌کننده خبر داد.

علایی مقدم در بخشی از صحبت های خود قاچاق را دلیل گرانی پیاز در کشور عنوان کرد و گفت: به دلیل تقاضای بسیار بالا در کشورهای عراق، افغانستان و حوزه خلیج فارس و همچنین تفاوت قیمت و تفاوت نرخ ارز، پیاز به این کشورها قاچاق می‌شود.

وی گفت: امیدواریم با وضع تعرفه ۱۸۰ درصدی، بازار پیاز تنظیم شود و به ثبات برسد.

به گزارش فارس،‌ طرح الگوی کشت که از مهر سال جدید زراعی در کشور کلید خورده قرار است پایانی بر این نوسان تولید و قیمت در بازار باشد، عرضه به اندازه محصولات کشاورزی می تواند مانع از نوسان شدید قیمتی باشد.

در کنار آن سیاست های اقتصاد کلان در داخل از جمله نوسان نرخ ارز و نیز وضعیت اقتصاد همسایه ها هم بر بی نظمی بازار داخل و قاچاق تاثیر می گذارد که باید مد نظر مسئولان و برنامه ریزان اقتصادی کشور باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها