آخرین اخبار

افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی روغن خام کشور به ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تن

شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: با بهره‌برداری از دو مجتمع جدید ذخیره‌سازی روغن خام نباتی با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن ظرفیت نگهداری این محصول به وضعیت ایده آل یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن خواهد رسید.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران ، وجود زیرساخت‌های لازم برای ذخیره‌سازی محصولات پرتقاضا در کشورمان از رویکردهای اصلی در پایداری امنیت غذایی است و بر این مبنا، به حداکثر رساندن میزان موجودی روغن خام نباتی در مخازن نگهداری این کالا در دو بخش دولتی و خصوصی در دستور کار قرار دارد.

مخازن روغن خام نباتی با توجه به پراکنش جغرافیایی اراضی تولید دانه‌های روغنی کشور از یک سو و مبادی ورود روغن خام نباتی و دانه‌های روغنی به کشور از سوی دیگر ایجاد شده‌اند و ظرفیت کارخانجات روغن‌کشی در کنار این مراکز، شرایط اطمینان‌بخشی را برای ذخیره‌ این محصول مهم فراهم کرده است.

مبادی ورود کالاهای اساسی به کشور از جمله بندر امام خمینی (ره) و بندرعباس در جنوب و بندر امیرآباد در شمال کشور با ظرفیت ذخیره بیش از 640 هزار تن روغن خام نباتی در دست بهره‌برداری هستند که روغن‌های وارد شده به کشور از مبادی مذکور، در این مراکز نگهداری می‌شوند.

علاوه بر این، مخازن کارخانجات روغن‌کشی بخش خصوصی نیز با دارا بودن بیش از 530 هزار تن ظرفیت، مکمل زیرساخت‌های دولتی نگهداری روغن خام نباتی هستند، ضمن این که در حال حاضر، علاوه بر بیش از 80 هزار تن مخازن در دست بهره‌برداری شرکت بازرگانی دولتی ایران، دو مجتمع جدید ذخیره‌سازی این محصول به ظرفیت 100 هزار تن نیز در استان‌های تهران و البرز در دست ساخت است.

گفتنی است؛ برنامه‌های تأمین روغن خام نباتی کشور از ابتدای سال جاری در مراکز ذخیره‌سازی در دست اقدام است و با وجود بحران‌های بین‌المللی، این محصول در کشورمان به میزان مطمئنی ذخیره‌ شده و ذخایر موجود، علاوه بر اطمینان خاطر به مصرف‌کنندگان، باعث ایجاد تعادل و ثبات عرضه و قیمت‌ این محصول پرمصرف نیز شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها