آخرین اخبار

سرشماری کشاورزی و نفوس به روش ثبتی محور انجام می‌شود

رئیس مرکز آمار ایران گفت: در سرشماری های نفوس سال ۱۴۰۵ مقرر است با همکاری همه دستگاه ها سرشماری به روش ثبتی مبنا انجام شود و در سرشماری کشاورزی در سال ۱۴۰۳ نیز استفاده از این روش در دستور کار است.

به نقل از تسنیم ، برنامه بروز رسانی سامانه جامع آمار و اطلاعات آبادی های کشور در محل سازمان توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برگزارشد. برخی از دستگاه های مرتبط با جمع آوری داده های آماری در روستا مشکلات موجود در این زمینه را بیان کردند.

جوادحسین زاده رئیس مرکز آمار ایران در این مراسم اظهار داشت: مناطق روستایی در آماری گیری های مرکز آمار ایران اهمیت زیادی دارد و در نگاه ویژه ای که در کشور به اجرای عدالت و آمایش سرزمین وجود دارد این اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود:  داده های آماری حوزه روستا باید یکپارچه باشند که در سامانه جامع آمار و اطلاعات آبادی‌های کشور این داده ها منسجم می شود که در تدوین برنامه هفتم توسعه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: از رویکردهای جمع آوری داده های آماری  تغییر به شیوه ثبتی مبنا  است و از داده های جدیدی استفاده می کنیم، در این روش به جای مراجعه حضوری یا خود اظهاری خود مردم از اطلاعات و داه های دستگاه های اجرایی استفاده می شود.

حسین زاده گفت: در سرشماری های نفوس  سال  1405 مقرر است با همکاری همه دستگاه ها سرشماری به روش ثبتی مبنا انجام شود و در  سرشماری کشاورزی در سال 1403 نیز استفاده از این روش در دستور کار است.

رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشت: سرشماری عشایر کوچنده کشور نیز از روش ثبتی مبنا انجام می شود و از مصادیقی است که روش های آمارگیری در کشور به شیوه های جدید در حال تغییر است.

وی اظهار داشت: با همکاری دستگاهای ذی ربط به دنبال آن هستیم که کدملی افراد را به کد های پشتی متصل کنیم تا از این طریق جمعیت روستایی را رصد کامل داشته باشیم و آمارهای زود هنگامی به دست می آوریم و زمینه اتصال به سایر ویژگی های جمعیتی و مسکن نیز حاصل می شود و از طریق سامانه رفاه می توان وضعیت رفاه روستایی را رصد کرد.

اطلاعات آماری برخی از روستاهای کشور صفر است

علی قربانی معاون امور دهیاری های کشور نیز در این مراسم اظهار داشت: امیدواریم که امور مربوط به آمار دقیق با سرعت بیشتری انجام شود و در بازه های 5 ساله بتوانیم به این اطلاعات دسترسی پیدا کنیم.

وی افزود: دسترسی به آمار برخی از روستاهای کشور وجود ندارد به طوری که آمار در برخی از روستای های کشور صفر است به همین منظور این روستاها نمی توانند از اعتبارات دولتی استفاده کنند.

معاون امور دهیاری های کشور ادامه داد: آمار و اطلاعات برخی از روستاهای کشور به ویژه حاشیه نشینی در کلان شهرهای کشور وجود ندارد یا اینکه جمعیت آنها زیاد شده و نیازمند سرشماری جدید است.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها