آخرین اخبار

کالاهای خاکستری زیادی در لیست تحریم‌ها نیستند، اما درباره آن اطلاع‌رسانی نمی‌شود

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی گفت: کالاهای زیادی مانند صنایع ساختمان، شیرآلات و غیره خاکستری هستند که در لیست تحریم‌ها قرار ندارند و بازرگانان می‌توانند برای صادرات این محصولات اقدام کنند اما اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیرضا یاوری معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران امروز در نشست خبری اظهار کرد: تا حد امکان باید، سیاست کمک اقتصاد و عاملی برای کمک به رشد آن باشد، به‌طوری که حتی روابط اقتصادی می‌تواند روابط سیاسی را تلطیف کند.

وی با ذکر مثالی درباره روابط اقتصادی ایران و امارات گفت: با وجود اینکه با کشور امارات در مواردی تنش وجود داشته است اما هیچ‌وقت با یکدیگر تقابلی نداشته‌ایم زیرا روابط اقتصادی بالای دو کشور اجازه چنین رویکردی را نمی‌دهد.

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران افزود: به اتاق بازرگانی ایران به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی توجه ویژه‌ای نشده است اما کمک همین بخش خصوصی می‌تواند بسیاری از تحریم‌ها را خنثی کند.

کالاهای خاکستری زیادی در لیست تحریم‌ها نیستند اما درباره آن اطلاع‌رسانی نشده است

یاوری ادامه داد: عدم آگاهی از شرایط تحریم‌ها حتی به‌روی روابط تجاری ما تأثیر گذاشته است به‌طوری که در بسیاری از حوزه‌هایی که تحریم نیستیم اطلاعات کافی درباره آن نداریم.

وی گفت: کالاهایی مانند مواد غذایی، پزشکی (به‌غیر از برخی از تجهیزات پزشکی) مشمول تحریم نیستند، همچنین کالاهای زیادی مانند صنایع ساختمان، شیرآلات و غیره خاکستری هستند که در لیست تحریم‌ها قرار ندارند و بازرگانان می‌توانند برای صادرات این محصولات اقدام کنند اما اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه صورت نگرفته است.

وی گفت: حتی بانک‌هایی مانند سامان و خاورمیانه تحریم نیستند و بازرگانان می‌توانند برای صادرات از طریق سیستم بانکی از آنها استفاده کنند.

یاوری اضافه کرد: کمیته‌ای برای همکاری‌های شانگهای ایجاد شده است که ظرفیت‌های بالایی برای فعالیت‌های اقتصادی کشور ایجاد کرده است، همچنین استراتژی برای توسعه همکاری واحد با کشورهای همسایه عربی وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت استفاده درستی داشت.

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران گفت: اتاق در تأسیس دفاتر خارجی در کشورهای مختلف حتی کشورهای اروپایی مانند پاریس در فرانسه و فرانکفورت در آلمان برنامه دارد که اکنون در حال تأسیس دفتر هستیم.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه راه‌آهن جزء تحریم‌ها نیست اما مسیر شمال ـ جنوب که قرار بود آذربایجان به‌روی آن سرمایه‌گذاری کند به‌بهانه تحریم‌ها متوقف شده است و ما نتوانستیم به‌درستی در این زمینه اطلاع‌رسانی کنیم.

یاوری اظهار داشت: در زمان حاضر بروکراسی داخلی مهمترین عامل ایجاد مانع در فعالیت‌های تجاری ایران است به‌طوری که برخی از تجار ایران به‌دلیل شرایط این بروکراسی‌ها برای داشتن فعالیت اقتصادی از امارات استفاده می‌کنند و یا شاهد خروج سرمایه از کشور هستیم.

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی گفت: کشورهایی مانند روسیه و چین که روابط نزدیک سیاسی با آنها داریم متمایل به سرمایه‌گذاری در ایران هستند اما به‌دلیل عدم اطلاع‌رسانی درست و شفاف‌سازی درباره سرمایه‌گذاری‌ آنها به‌درستی به مردم اطلاع داده نشده است.

وی اضافه کرد: درباره کیش مطرح می‌شود که به چینی‌ها فروخته شده است اما این موضوع کذب محض است و صرفاً ناشی از عدم اطلاع‌رسانی درست درباره نحوه سرمایه‌گذاری این کشور در ایران است.

یاوری با تأکید به اینکه باید در واردات کالا به کشور تجدیدنظر شود گفت: به‌جای واردات کالاهای بی‌کیفیت باید کالاهای ارزشی به کشور وارد شود در حالی که عمده کالاهای صادراتی ما در بخش پتروشیمی، نفت، گاز و فولاد است اما کالاهای بی‌کیفیتی مانند زیپ به کشور وارد می‌کنیم این درحالی است که با واردات این محصولات بی‌کیفیت به تولید داخل نیز ضربه وارد می‌شود اما کالاهایی با تکنولوژی بالا و کیفیت مناسب مانند خودرو به کشور وارد نمی‌شود!

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در ارتباط با تعریف مشخص و لیست کالاهای خاکستری که قابلیت واردات به کشور را دارند، گفت: به‌دلیل عدم اطلاع کافی از قوانین حقوقی در حوزه تحریم در کشور بسیاری از کالاهایی که به‌راحتی می‌توانیم آنها را صادر کنیم درباره آنها به بازرگانان اطلاع‌رسانی نشده است که ما نام آنها را کالاهای خاکستری گذاشته‌ایم.

یاوری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه وزارت امور خارجه کشورمان عملاً تحریم‌ها را به‌رسمیت نمی‌شناسد درباره کالاهایی که می‌توان صادر کرد نیز اطلاع‌رسانی نمی‌کنند اما ما به‌عنوان بخش خصوصی می‌توانیم و اجازه داریم که اسامی این کالاها را به اطلاع بازرگانان برسانیم، کالاهایی مانند سرامیک، شیرآلات و لوازم خانگی اکنون در حجم بالایی بدون هیچ مشکلی به ایتالیا صادر می‌شود و مشمول هیچ تحریمی نیست.

وی افزود: همچنین امکان صادرات مواد مختلفی به کشورهای آفریقایی از جمله نیجریه وجود دارد که اکنون چین حدود ده سال است که روابط تجاری زیادی با این کشورها دارد.

وی ادامه داد: در کالاهای خاکستری در صورتی که مشکل برای ارتباطات مالی وجود داشته باشد که از روش‌هایی مانند تهاتر نیز رفع نشود، شرکت‌ها می‌توانند مجوز اختصاصی را از اوفک دریافت کنند.

یاوری یادآور شد: در زمان حاضر بانک‌های سامان و خاورمیانه در لیست تحریم‌ها قرار ندارند و بانک خاورمیانه یا شرکتی مانند ماموت به‌طور مستقیم مجوزهای لازم را نیز دریافت کرده‌اند.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه بسیاری از بازرگانان خرد مشکلات تبادلات تجاری را انحصارطلبی برخی از بازرگانانی می‌دانند که در خود اتاق بازرگانی حضور دارند، آیا برای رفع این مشکل در اتاق برنامه‌ای وجود دارد یا خیر، گفت: بروکراسی بالای اداری خود منجر به ایجاد انحصار می‌شود و از طرفی قانون تجارت در کشور بسیار ضعیف است که لازم است در این زمینه اصلاحاتی انجام شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها