آخرین اخبار

سرعت تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی در کشور اعجاب برانگیز است

وزیر کشاورزی در آغاز آئین رونمایی از نقشه راه تأمین مالی زنجیره‌ای در بخش کشاورزی گفت: سرعت تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی در کشور اعجاب برانگیز است.

به نقل از مهر، سید جواد ساداتی نژاد وزیر کشاورزی در آغاز آئین رونمایی از نقشه راه تأمین مالی زنجیره‌ای در بخش کشاورزی که در بانک مرکزی برگزار شد گفت: برای تجاری کردن صنعت کشاورزی راهی بجز اجرای کشاورزی قراردادی نداریم.

وی با اشاره به اینکه سرعت تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی در کشور اعجاب برانگیز است، گفت: شروع سال زراعی از ۱۵ شهریور آغاز می‌شود و تا چند روز دیگر برداشت گندم تمام می‌شود.

وزیر کشاورزی اعلام کرد: اصلاح قیمت گندم و کاهش ۴۵ درصدی نرخ کود شیمیایی تأثیر بسزایی در رشد تولید گندم در سال جاری داشته است.

این مقام مسئول با تاکید براینکه در ایران فقط چغندر قند بر اساس کشاورزی قراردادی تولید می‌شود گفت: سرجمع این محصول نیز تنها یک درصد از کل صنعت کشاورزی است.

وزیر کشاورزی با اشاره به رشد قیمت کود پتاس و فسفات و سم، بر لزوم پوشش بیمه‌ای محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: بین ۳۸ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان نیاز به تأمین مالی جهت حمایت از کشاورزان و تسویه با آنها در زمان برداشت داریم که می‌بایست از طریق کشاورزی قراردادی تأمین مالی شود.

ساداتی نژاد تاکید کرد: به این ترتیب معیشت کشاورز نیز بر اساس حکمرانی خوب صنعت کشاورزی و با کمک بانک مرکزی و بانک‌ها حمایت خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به جنگ روسیه واوکراین گفت: علی رغم آثار غذایی جنگ اوکراین برای دنیا اما با برنامه ریزی که در کشور انجام شد، با کمبود مواد غذایی مواجه نشدیم و به این ترتیب صفی را نیز شاهد نبودیم.

وزیر کشاورزی عنوان کرد: تأمین مالی از طریق کشاورزی قراردادی نقش حامی برای کشاورزان و دامداران خواهد داشت و باعث می‌شود سرمایه گذاران با قدرت به زنجیره تولید صنعت کشاورزی ورود کنند.

وی ابزار امیدواری کرد: بانک‌ها با دستگیری از کشاورزان و حمایت از آنها با مدل تأمین مالی کشاورزی قراردادی، رشد این صنعت را با وجود خشکسالی و اراضی آبی_دیمی کشور رقم خواهند زد.

این مقام مسئول با تاکید براینکه خرید تضمینی گندم سال گذشته ۴.۵ میلیون‌تن بود و امسال خرید گندم به ۷.۵ میلیون خواهد رسید گفت: قصد داریم خرید تضمینی گندم را تا ۹ میلیون تن برسانیم که برای رسیدن به این رقم نیاز به حمایت مالی بانک‌ها داریم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها