آخرین اخبار

جزئیات دستورالعمل تامین مالی کشت قراردادی برای 2 میلیو ن هکتار

دستورالعمل تامین مالی برنامه کشت قراردادی که در سطح ۲ میلیون هکتار در کشور اجرا می شود از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.

به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، «کشاورزی قراردادی» روشی از تولید است که از طریق آن، تولیدکننده (اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که به صورت مستقیم یا از طریق تشکل تولیدی معین، بر اساس قرارداد با مجری طرح، به تولید محصول می‌پردازند) از طریق عقد قرارداد با یک مجری طرح، نسبت به تولید محصولات کشاورزی اقدام می‌کند.

وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم،‌کشاورزی قراردادی را مطرح کرد و معتقد است که تحولی بزرگ در بخش کشاورزی و تامین امنیت غذایی کشور ایجاد خواهد کرد. این وزارتخانه می گوید: کشاورزی قراردادی در سطح 2 میلیون هکتار در سال جاری اجرا می شود. اجرای این  طرح نیاز به نقدینگی دارد که بانک ها قرار است آن را برای کشاورزان تامین کنند.

وزارت جهاد کشاورزی تمرکز خود را برای محصولات اساسی مانند گندم و برنج و 8 محصول کم آب بر معطوف کرده و برنامه های خود را در سال جدید بیشتر روی آنها متمرکز خواهد کرد. 

*جزئیات دستورالعمل تامین مالی کشت قراردادی

بانک مرکزی روز گذشته دستورالعمل را به بانک ها ابلاغ کرده  که اعلام کرد در ۱۱ ماده و ۱ تبصره با همفکری بانک‌ها، دستگاه‌های اجرایی، صاحب‌نظران و کارشناسان، تهیه و به تصویب بانک مرکزی رسیده است.

تأمین مالی در کشاورزی قراردادی مشتمل بر تأمین مالی تولیدکنندگان برای کشت و تهیه نهاده‌های تولید، تأمین مالی مجری با هدف تکمیل زنجیره ارزش، خرید نهاده‌ها، مواد اولیه، ماشین‌آلات و اقدامات توسعه‌ای و تأمین مالی در راستای ارائه خدمات آموزشی، فنی، توسعه‌ای، دانش‌بنیان و تحقیقاتی برای ایجاد ارزش افزوده در طرح خواهد بود.

شفافیت تأمین مالی طرح‌ها و افزایش کارایی تخصیص منابع در بخش کشاورزی، حمایت از شکل‌گیری زنجیره‌های یکپارچه کشاورزی، حمایت از توسعه اشتغال روستایی با روش‌های غیر تورمی، کاهش هزینه تولید محصولات کشاورزی، حمایت از کشاورزان با استفاده از کمک‌های آموزشی، فنی و تأمین نهاده‌ها در ازای تنظیم قرارداد، امکان استفاده از قراردادهای کشاورزی به عنوان وثیقه تسهیلات و کمک به امنیت غذایی کشور به‌واسطه افزایش پایداری تأمین نهاده‌ها از مزایای کشاورزی قراردادی است.

فایل دستورالعمل، از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی، بخش قوانین و مقررات، قسمت تأمین مالی زنجیره تولید، قابل دسترس است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها