آخرین اخبار

سال ۱۴۰۳ در تولید پنبه خوداتکا می‌شویم

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: براساس برنامه طرح پنبه تا سال ۱۴۰۳ به خوداتکایی در تولید محصول پنبه خواهیم رسید.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی‌‌، ابراهیم هزارجریبی گفت: تاکنون کشت پنبه در سطحی بالغ‌ بر 85 هزار هکتار انجام ‌شده و کشت این محصول تا اوایل تیر ماه ادامه دارد.

وی ادامه داد: میزان سطح کشت در مقایسه با مدت ‌زمان مشابه افزایش 15 درصدی را نشان می‌دهد.

هزارجریبی با ابراز امیدواری برای رسیدن به برنامه هدف‌گذاری شده امسال تا اوایل تیر ماه، یادآور شد: از این مقدار افزایش سطح زیر کشت و افزایش عملکرد 300 هزار تن وش پنبه برداشت خواهد شد.

به گفته وی، از حدود 300 هزار تن وش پنبه 100 هزار تن پنبه تأمین خواهد شد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که نیاز کشور حدود 150 هزار تن پنبه است، تصریح کرد: در سال گذشته 250 هزار تن وش برداشت که در نهایت حدود 70 هزار تن پنبه در کشور تأمین شد.

وی افزود: بر اساس برنامه طرح پنبه تا سال 1403 به خوداتکایی در تولید محصول پنبه خواهیم رسید.

هزارجریبی با بیان اینکه برای طرح پنبه سیاست‌ها و برنامه‌های حمایتی در نظر گرفته‌شده است، افزود: امسال به دلیل اختصاص یارانه بذر، بذور داخلی با نصف قیمت در بین کشاورزان توزیع شد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که امسال همه بذرهای داخلی با سموم قارچ‌کش ضدعفونی شدند، افزود: امسال بذر دلینته پنبه حدود 2.5 برابر نسبت به سال گذشته تأمین و ضدعفونی شد و با نصف قیمت تحویل کشاورزان شد.

هزارجریبی ادامه داد: در کنار بذرهای داخلی بذرهای وارداتی نیز به‌اندازه کافی تأمین و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تشویق کشاورزان برای کشت پنبه، افزود: در کشت پنبه حدود 15 هزار هکتار افزایش سطح زیر کشت داشتیم و برای این منظور برای کشاورزانی که نخستین بار پنبه کشت کردند یارانه تولید اختصاص می‌یابد که در زمان برداشت یارانه تولید تعلق میگیرد.

وی در مورد برنامه کشت قراردادی این محصول، گفت: برنامه کشاورزی قراردادی پنبه در دستور کار است و تاکنون 30 هزار هکتار به‌ صورت کشاورزی قراردادی توسط مجریان بخش خصوصی از جمله انجمن صنایع نساجی، کارخانجات پنبه‌پاک‌کنی و فعالان عرضه پنبه انجام‌ شده است.

هزارجریبی یادآور شد: براساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی مقرر شده برای تأمین کمباین پنبه و تجهیز و نوسازی کارخانجات پنبه‌پاک‌کنی و همچنین تجهیز و نوسازی کارخانجات بذر پنبه تسهیلات یارانه‌دار از منابع در اختیار وزارت جهاد کشاورزی پرداخت شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها