آخرین اخبار

پیش‌بینی تولید بیش از ۱.۱ میلیون اصله نهال توت

رییس مرکز نوغانداری کشور پیش‌بینی کرد که امسال یک میلیون و ۱۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده برای تغذیه کرم ابریشم در پنج استان کشور تولید شود.

 به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عدیل سروی زرگر گفت: در راستای پایداری و توسعه صنعت نوغانداری که میراث فرهنگی و اقتصادی کشور ما است، در سال جاری دو میلیون و ۳۰۰ هزار قلمه توت اصلاح شده در اختیار سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و کمیته امداد امام (ره) برای کاشت قرار گرفته که نسبت به سنوات گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: از دو میلیون و ۳۰۰ هزار قلمه توت، برای نخستین بار ۶۰۰ هزار قلمه بر اساس تفاهم نامه مشترک میان وزارت جهاد کشاورزی و کمیته امداد امام (ره) در اختیار این نهاد قرار گرفته و پیش‌بینی می‌کنیم ۳۰۰ هزار اصله نهال از آن در گلستان تولید شود.

سروی زرگر اظهار داشت: مابقی قلمه‌ها نیز توسط پیمانکاران در سازمان‌های جهاد کشاورزی در پنج استان گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی و خراسان شمالی کاشته شده و برآورد می‌کنیم از این میزان قلمه ۸۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده، به تولید برسد.

وی تصریح کرد: میانگین توزیع نهال توت طی ۱۵ سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ هزار اصله نهال بوده و در سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۶۷ هزار اصله نهال توت اصلاح شده میان نوغانداران ۱۹ استان کشور توزیع شده است.

رییس مرکز نوغانداری کشور با بیان این که ظرفیت‌سازی و برنامه‌ریزی‌های خوبی برای تولید نهال توت اصلاح شده و توسعه باغات صورت گرفته است، گفت: عمر اقتصادی اغلب توتستان های کشور سپری و بخشی از آن هم دچار تغییر کاربری شده است و از این رو نوسازی و بازسازی باغات توت با هدف توسعه نوغانداری یکی از برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی در راستای احیای صنعت نوغانداری و ابریشم است.

وی اظهار داشت: با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های موثر انجام شده و بهبود باغات مادری توت در آهنگر کلا در مازندران و فومن در گیلان، تعداد استان‌های تولید نهال توت به پنج افزایش یافته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها