آخرین اخبار

هیچ مجوزی برای افزایش قیمت روغن نباتی صادر نشده است

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: هیچ مجوزی برای افزایش قیمت روغن نباتی صادر نشده است

هیچ مجوزی برای افزایش قیمت روغن نباتی صادر نشده است

به بقل از فارس، گزارش‌هایی وجود دارد که قیمت روغن در برخی از شهرستان‌های کشور با افزایش غیر مجاز رو به رو بوده است، در شهرستان‌های عسلویه و دیر، مشکلات گران فروشی و کمبود این کالای اساسی گزارش شده است.

طبق گزارش رسیده در شهر بردستان، مغازه‌دارانی از شهر کنگان هر بطری روغن خوراکی را مجبورند ۵ هزار تومان بیشتر از قیمت بازار خریداری کنند.

نگرانی از احتمال تکرار وضعیت نابسامان بازار روغن خوراکی همچون سال گذشته در روزهای آتی وجود دارد و کمبود شدید، عرضه قطره چکانی و عدم سفارش‌گیری توسط شرکت‌های تولید کننده روغن خوراکی قابل پیش بینی است..

امیرهوشنگ بیرشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه دلیل کاهش عرضه روغن در بازار و افزایش قیمت چیست؟ گفت: هیچ مجوزی برای افزایش قیمت روغن نباتی داده نشده و در صورت مشاهده هر گونه گرانفروشی دستگاه‌های ذی ربط باید با متخلفان برخورد کنند.

وی افزود: اما واقعیت این است که مشکلاتی در تامین و تخصیص ارز وجود دارد و شرایط تحریم موانعی را سر راه واردات روغن ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه 85 درصد نیاز کشور به روغن از طریق واردات تامین می‌شود، افزود: اخیرا مشکلاتی در تامین روغن مورد نیاز صنف و صنعت به دلیل مشکلات واردات روغن پالم داشتیم.

وی تصریح کرد: عدم تخصیص ارز در شش ماهه نخست سال برای واردات روغن خام توسط بخش خصوصی، نبود سیاست مشخص در مورد حذف ارز 4200 تومانی و همچنین افزایش شدید قیمت جهانی روغن خام وعدم تغییر قیمت‌های مصوب روغن خام وارداتی در  داخل باعث شده  کارخانجات و تجار بخش خصوصی تمایلی به واردات روغن خام نداشته باشند و عملا بخش خصوصی از چرخه واردات روغن خام حذف شده است.

بیرشک با بیان اینکه در 11 ماهه امسال 1.6 میلیون تن روغن وارد کشور شده است، گفت: عمده واردات روغن از طریق شرکت بازرگانی دولتی انجام می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها