آخرین اخبار

فعالان حوزه خاک تجلیل می شوند

یک مقام مسئول گفت: از هفت خادم خاک در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک تجلیل می شود.

 به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، دبیر اجرایی مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک با اعلام این مطلب افزود: در این مراسم که همزمان با ششمین نمایشگاه سامانه های نوین آبیاری در محل نمایشگاه دائمی بین المللی تهران به صورت مجازی و حضوری در روز ۱۴ آذر ماه برگزار خواهد شد، فعالان مردمی، بهره برداران و دو محقق در حوزه خاک با اهدای لوح تقدیر مورد تجلیل قرار می گیرند.

علیرضا پرستار گفت: در این مراسم قرار است از ۱۰ دانش آموز برگزیده هفدهمین گنگره خاک ایران در حوزه نقاشی، عکس و فیلم نیز تقدیر شود.

وی با بیان این که امسال روز جهانی خاک با شعار "توقف شور شدن و تقوت باردهی خاک" بر گزار می شود، اظهار داشت: امسال در اکثر استان های کشور نیز مراسم روز جهانی خاک به صورت جداگانه برگزار می شود.

مشاور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی که روز جهانی خاک هر سال در ۵ دسامبر مصادف با ۱۴ آذر ماه با هدف فرهنگ سازی و توجه به اهمیت خاک در تولید برپا می شود و در ایران نیز هدایت و برگزاری این روز از سال ۹۶ بر عهده معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی است.

پرستار بر نقش و حفظ کیفیت خاک در تولید پایدار محصولات کشاورزی تاکید و تصریح کرد: تشکیل یک سانتی متر خاک حدود ۵۰۰ سال زمان می برد و از این رو نباید در حفاظت از خاک غفلت کرد.

وی اظهار داشت: از حدود ۱۸.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی که در چرخه کشت قرار دارند، تنها ۱.۳ میلیون هکتار اراضی جزو کلاس یک قرار دارد و حاصلخیز محسوب می شوند.

پرستار افزود: مابقی اراضی کشاورزی با محدودیت هایی برای کشت همچون شوری، کمبود مواد آلی خاک و قلیایی شدن روبرو هستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها