آخرین اخبار

افزایش ۴۵ درصدی کشتار بی‌رویه دام در استان مرکزی

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: مشکلات در تولید نهادهای دامی و خشکسالی در استان مرکزی باعث شده که کشتار دام در استان مرکزی در سال جاری با افزایش ۴۵ درصدی روبرو شود.

3834862

به گزارش مهر، محسن شانقی، صبح دوشنبه در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت روز ملی دامپزشکی با اشاره به اینکه کشتار دام در اراک به صورت سنتی صورت می‌گیرد، گفت: در استان جلسات فصلی همچون کمیته ساماندهی کشتار دام برگزار می‌شود که یکی از بحث‌هایی که در سال جدید در این کمیته مطرح است بحث کشتار بی رویه دام بالاخص دام‌های مولد در استان مرکزی است که این کشتارهای بی رویه به دلیل خشکسالی استان و کشور و مشکل در تأمین نهادهای دامی برای دامداران است.

وی ادامه داد: متأسفانه نهاده‌های دامی در زمان و با قیمت مناسب به دامداران اختصاص نمی‌یابد و همین امر باعث شده که دامداران با مشکل جدی در تأمین نهاده‌های دامی روبرو شوند و اقدام به کشتار بی رویه دام بالاخص دام‌های مولد خود کنند.

افزایش ۴۵ درصدی کشتار بی‌رویه دام در استان مرکزی

افزایش ۴۵ درصدی کشتار بی رویه دام در استان مرکزی

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: این مشکلات در تولید نهادهای دامی و خشکسالی در استان مرکزی باعث شده است که کشتار دام در استان مرکزی در سال جدید با افزایش ۴۵ درصدی روبرو شود، هر چند جهاد کشاورزی اعلام کرده هنوز کشتار بی‌رویه در دادم های مولد استان مرکزی تاکنون صورت نگرفته است ولی آمار کشتار دام‌های مولد در استان مرکزی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است و اگر به همین منوال پیش رود استان با مشکل کمبود گوشت قرمز و بالا رفتن قیمت آن مواجه خواهد بود.

شانقی عنوان کرد: به دلیل اینکه در کشتارگاه‌ها دام‌های مختلف از سرتاسر استان وارد می‌شود به لحاظ رعایت مسائل بهداشتی و پیشگیری از بیمارهای دامی هر دامی که وارد کشتارگاه می‌شود، حتماً کشته می‌شود و نمی‌توان آن را زنده از کشتارگاه خارج کرد.

کشتار دام آبستن در استان مرکزی ممنوع شد

وی ادامه داد: به منظور جلوگیری از کشتار بی‌رویه دام‌های مولد در استان مرکزی طی جلسه‌ای که با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع دادگستری استان مرکزی داشتیم، کشتار دام آبستن در استان مرکزی ممنوع شد ولی در مورد کشتار بیش از ظرفیت دام مولد باید سازمان جهاد کشاورزی ورود کند و مانع از این کار در کشتارگاه‌ها شود.

جهاد کشاورزی کشتار دام مولد را در استان ممنوع نکرده است

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: تاکنون جهاد کشاورزی کشتار دام مولد را در استان ممنوع نکرده است ولی اداره کل دامپزشکی استان برای جلوگیری کشتار بی رویه دام مولد در استان مرکزی به دامداران اعلام کرده است که برای کشتار دام حتماً نامه‌ای را از دامپزشکی مبنی بر عدم قابلیت نگهداری دام و عدم قابلیت مولد بودن دام دریافت کنند.

شانقی عنوان کرد: در استان ۲۵۶ هزار و ۵۰۰ رأس دام کشتار و ۱۱ هزار و ۳۵۷ تن گوشت تولید و یه هزار و ۲۲ لاشه به سبب بیماری طی یک سال در کشتارگاه‌ها ضبط و از چرخه مصرف خارج شده است. همچنین در استان ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه طیور کشتار و ۵۳ هزار تن گوشت مرغ تولید و ۳۱۳ هزار قطعه طیور ضبط و از چرخه خارج شده‌اند. میانگین تلفات در این واحدها ۱۳ درصد بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با بیان اینکه در مدت زمان مذکور ۳۳ میلیون جوجه ریزی در استان انجام شده است، ادامه داد: به منظور پیشگیری از انواع بیماری‌های طیور از جمله برونشیت و نیوکاسل و آنفلوانزا و … بیش از ۱۱۰ میلیون دوز واکسن برای طیور تزریق شده است. در ۶ ماه اخیر متأسفانه کانون‌های بیماری طیور افزایش پیدا کرده و ۵۵۱ واحد درگیر بیماری‌های مختلف طیور شده‌اند و میانگین تلفات در این واحدها ۱۳ درصد بوده است.

وی ادامه داد: به منظور بازدید و مراقبت از واحدهای مرغداری بیش از ۲۰ هزار پایش از این واحدها و روستاها و زیستگاه‌ها و کشتارگاه‌ها و بیش از ۲۶ هزار نمونه برداری صورت گرفته و مورد مثبتی از آنفلوانزا مشاهده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: در حوزه آبزیان بیش از ۱۹۵ بازدید سیستم مراقبت و چهار هزار و ۵۰۰ نمونه برداری صورت گرفته و یک مورد کانون بیماری نیز شناسایی شده است، همچنین ۴۰ مورد مراقبت از واحدهای زنبور عسل و سه هزار و ۴۰۰ مورد نمونه برداری انجام و ۱۵ کانون بیماری شناسایی شده است.

شانقی گفت: استان مرکزی در این مدت ۸۳۰ هزار قطعه ماهی زینتی، یک میلیون و ۱۲۵ هزار کیلو خوراک و مکمل آبزیان، ۱۲۸ هزار کیلو آلایش مرغ و ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلو عسل صادر شده است.

وی گفت: راه اندازی سامانه رصد و پایش واکسن‌های دام و طیور در استان، اجرای طرح ملی کنترل و ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و واکسینه شدن بیش از ۸۵ درصد دام‌های سبک معادل یک میلیون و ۷۰۰ هزار رأس دام، کاهش ۶۵ درصدی کانون بیماری‌های دامی، واکسیناسیون ۲ میلیون و ۸۸۸ هزار قطعه طیور حساس از جمله اقدامات شاخص این اداره کل دانست.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: در حوزه بیماری‌های دامی در بازه زمانی مذکور بیش از ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دام علیه انواع بیماری‌های واگیر و غیرواگیر واکسینه شده‌اند که این مهم سبب کاهش ۶۵ درصدی کانون‌های بیماری شده است.

کاهش جمعیت دام سبک استان مرکزی

شانقی عنوان کرد: در زمینه اجرای طرح مراقبت از بیماری‌های دامی دو هزار و ۳۳۷ بازدید از اماکن دامی و دامداری‌ها صورت گرفته که ۳۰۱ مکان دامی زیر پوشش مبارزه با عملیات بیماری‌های انگلی قرار گرفت. استان مرکزی در این مدت جمعیت دام سبک افزایش و جمعیت دام سنگین کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در حوزه بیماری‌های مشترک بیش از ۴۸۹ هزار رأس دام علیه بیماری واکسینه شده‌اند، همچنین در زمینه مبارزه با بیماری هاری بیش از ۱۹ هزار و ۸۰۰ قلاده سگ واکسینه شده‌اند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به شناسایی دام‌های آلوده به تب مالت و سل گفت: در این خصوص ۴۱ هزار و ۷۴۰ رأس دام سنگین تست سل و خون گیری انجام شد که ۲۵ رأس، سل مثبت و ۳۱ رأس، تب مالت مثبت شناسایی شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها