عکس
 

به گزارش کشاورزپلاس به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: نیاز سالانه کشور تولید ۵۰۰ تن بذر از ۷۰ گونه مختلف مرتعی است.

ترحم بهزاد افزود: تولید و کشت بذور مرتعی هر سال باید به منظور احیا و توسعه مراتع کشور انجام گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در سال های ۹۸ و ۹۹ تولید بذور در ایستگاه های تولید بذور مرتعی به حدود ۴۴ تن رسید و این در حالی است که اکثر ایستگاه ها به صورت مخروبه و غیر فعال هستند.

بهزاد با بیان این که از ۲۲ ایستگاه تولید بذور مرتعی در ۱۸ استان کشور ظرف سه سال اخیر هفت ایستگاه فعال شده است، اظهار داشت: در سال جاری مقرر شده پنج ایستگاه تولید بذور مرتعی دیگر نیز فعال و مدیریت شود.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین تصمیمات در راستای ساماندهی ایستگاه های تولید بذور مرتعی، تمام ایستگاه های موجود در استان ها باید دارای طرح احاله مدیریت با بیلان اقتصادی باشند و مبنای احاله مدیریت ایستگاه ها، ماده (۳) قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در عین حال تاکید کرد: بذور مرتعی تولید شده باید شناسنامه دار و دارای گواهی معتبر بذری باشند.

وی گفت: با توجه به این که همه ایستگاه های تولید بذور مرتعی موجود، سند انفالی دارند، از این رو طبق قانون، این ایستگاه ها قابل واگذاری نیستند و باید طبق ماده (۳) قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع برای آنها طرح تهیه و مدیریت شوند.

بهزاد، ایستگاه های تولید بذور مرتعی را یک ظرفیت بالقوه برای تولید بذور مرتعی مورد نیاز در عملیات اصلاح و احیای بیولوژیک و بیو مکانیک مراتع دانست.

وی یادآور شد: ایستگاه های تولید بذور مرتعی از سال ۱۳۵۹ تجهیز و راه اندازی شدند و در زمان اعتبارات ملی توسط این ایستگاه ها تا ۷۱۸ تن بذر تولید و وارد عملیات بیولوژیک می شد.

بهزاد اظهار داشت: پس از استانی شدن اعتبارات و شوک ناشی از عدم جذب اعتبار توسط مدیران استانی و عدم تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه استانی، تولید بذور مرتعی کاهش یافت.

 

تولید ۱۰۰ تن بذور مرتعی در سال ۱۴۰۰ برای احیا و توسعه مراتع کشور پیش بینی می شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها