photo_2021-07-07_22-32-48

خشکسالی سال جاری در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است 

‍به گزارش خبرنگار کشاورزپلاس به نقل از سایت خانه ملت، علی اکبر علیزاده برمی عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تامین نهاده دامی مورد نیاز دامداران، گفت: در زمینه تامین نهاده‌های دامی و علوفه مورد نیاز دامداران باید به افزایش قیمت آنها در بازارهای جهانی با توجه به تغییرات اقلیمی دقت کرد.

نماینده مردم دامغان با اشاره به اینکه افزایش قیمت نهاده‌های دامی در بازارهای بین المللی از ابتدای سال جاری آغاز شده است، ادامه داد: خشکسالی رخ داده در سال جاری بر اساس نظر کارشناسان در 50 سال گذشته بی سابقه بوده و حدود 52 درصد میزان بارندگی‌ها در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است، کاهش میزان بارندگی‌ها باعث شده تا علوفه مورد نیاز دامداران و عشایر کوچ رو در مراتع تامین نشود.

دکتر علیزاده با تاکید بر اینکه همه عوامل در کنار هم باعث رخ دادن وضعیت خاصی در کشور در زمینه تامین نهاده‌های دامی شده است، عنوان کرد: بر اساس گزارش مسئولین وزارت جهاد کشاورزی خوشبختانه از نظر ذخایر نهاده‌های دامی در وضعیت مطلوبی قرار داریم.

دبیر کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه بانک مرکزی مشکلاتی را در زمینه تامین ارز مورد نیاز واردات نهاده‌های دامی  دارد، تصریح کرد: شرایط خاصی بر تامین نهاده و علوفه مورد نیاز دامداران حاکم است که باید به بهترین شکل ممکن از آن عبور کنیم. کشت برخی از محصولات کشاورزی مانند ذرت علوفه‌ای در شرایط فعلی کشور به عنوان کشت دوم باید در دستور کار قرار بگیرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها