آخرین اخبار

ساختار تشکیلاتی سازمان حفظ نباتات با اهداف این سازمان تناسب ندارد

ساختار تشکیلاتی سازمان حفظ نباتات با اهداف، وظایف و برنامه های این سازمان در سطح ملی و استانها تناسبی ندارد و این سازمان به ویژه در حوزه پست های قرنطینه گیاهی با کمبود نیرو مواجه است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، سازمان حفظ نباتات کشور در واکنش به خبری با عنوان "چرا سازمان حفظ نباتات در انجام وظایف قانونی خود ناتوان است ؟" نوشت:

مطالب عنوان شده در این خبر را به سه بخش می‌توان تقسیم کرد.
الف) بخشهایی که به طور صحیح اشاره شده و بعنوان مشکلات سازمان حفظ نباتات به شمار رفته و میتوان به عدم تناسب ساختار تشکیلاتی سازمان حفظ نباتات نسبت به اهداف، وظایف و برنامه در سطح ملی و استانها اشاره کرد.
متأسفانه سازمان حفظ نباتات با بحران کمبود شدید نیرو در سطح ملی و استانها روبرو  بوده و اوج کمبود نیرو در حوزه بسیار حساس، مهم و تأثیر گذار پستهای قرنطینه گیاهی است. از سوی دیگر ساختار تشکیلاتی حفظ نباتات در استانها بسیار کمرنگ، ضعیف و بدون تناسب با مأموریت ها و وظایف طراحی و ایجاد شده است. در حال حاضر تشکیلات حفظ نباتات در استان ها به صورت مدیریت و زیر نظر معاونت تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استانها فعالیت می نمایند. همچنین به قرنطینه با آن اهمیت هیچ توجهی نشده حتی اداره ای برای آن منظور نشده و گاهاً در بعضی استانها دارای یک نفر پرسنل و زیر نظر مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فعالیت می کند.
بنابراین  می طلبد که تشکیلات حفظ نباتات در استانها به اداره کل ارتقاء یافته و مدیریتی تحت عنوان قرنطینه نباتی تحت پوشش آن ایجاد و بر اساس این چارت، نیروی مورد نیاز تأمین گردد.
ب) بحث هایی که به هیچ وجه صحت ندارد و کذب است:  از جمله اینکه اعلام شده وزیر جهاد کشاورزی تحت فشارهای سیاسی رئیس سازمان را منصوب می نماید و اکثراً فاقد دانش و تجربه کافی و تخصصی در عرصه حفظ نباتات می باشند.
لازم به توضیح است که کلیه روسای  سازمان حفظ نباتات کشور تاکنون دارای سوابق طولانی اجرایی بوده و ملاک تعیین رئیس سازمان صرفاً دانش و تخصص و سابقه اجرایی بوده است.
از جمله رئیس فعلی سازمان حفظ نباتات دارای رشته تحصیلی مرتبط با حفظ نباتات بوده شروع خدمت ایشان  در حوزه قرنطینه گیاهی و حفظ نباتات بوده و مدارج کاری و مدیریتی را با سلسله مراتب، کارشناس شهرستان، مدیر شهرستان، مدیر ستادی استان، و  9 سال رئیس سازمان بزرگترین استان کشاورزی و قطب تولید کشور گذرانده و نهایتا به سمت ریاست سازمان حفظ نباتات کشور منصوب شده است.
ج) بخشهایی که به دلیل به روز نبودن و عدم آگاهی ایشان از وضعیت فعلی سازمان می باشد، مانند استاندارد سازی فعالیتها، استفاده از تکنولوژیهای نوین و حتی چارت تشکیلاتی جدید سازمان حفظ نباتات
باید اضافه نمود که کلیه امور مربوط به صادرات، واردات وترانزیت محصولات کشاورزی  در حوزه قرنطینه  گیاهی و سیستم های پیش آگاهی در حوزه کنترل آفات کاملاً به صورت سامانه ای و سیستمی و بدون نیاز به حضور ارباب رجوع و در کوتاهترین زمان ممکن انجام میشود و تمام پست های قرنطینه گیاهی در سراسر کشور  برخط بوده، استاندارد سازی شده و کلیه اطلاعات بصورت شفاف در سامانه های هوشمند مرتبط ثبت و در دسترس است.

اشاره کردن به ضعفهای نیم قرن گذشته مشکلی راحل نمیکند، باید ببینیم در حال حاضر در چه جایگاهی قرار داریم و در مقایسه با استانداردهای جهانی چه موقعیتی داریم.
ضمن اینکه نقاط ضعف احتمالی می بایست بر طرف و بر ارتقاء ساختار تشکیلاتی سازمان در سطح ملی و در سطح استانها پافشاری و تا حصول نتیجه اصرار و موضوع تأمین نیرو به عنوان سربازان امنیت غذایی در مبادی ورودی کشور حتماً مد نظر قرار گرفته و تأمین شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها