آخرین اخبار

برنامه‌ریزی برای جهش تولید در بخش کشاورزی با مشارکت مردم

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) با تاکید بر اهمیت برنامه‌ریزی برای جهش تولید در بخش کشاورزی با جلب مشارکت مردم، گفت: نقش آموزش و ترویج در فرایند دانش‌بنیان‌شدن بخش کشاورزی و ارتقای بهره‌وری تولید امری ضروری است

به گزارش ایرنا از سازمان تات، سید مجتبی خیام نکویی ضمن اشاره به بخش بزرگی از جامعه کشاورزی در کشور، ضرورت انتقال نتایج پژوهش‌ها و دستاوردهای آموزش و ترویج به این بخش در قالب آموزش و ترویج را مزیتی بزرگ برشمرد و افزود: نقش رسانه‌های جمعی از جمله برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی آموزشی و ترویجی را در حوزه اطلاع‌رسانی به جامعه، ارتقای سطح دانش و مهارت بهره‌برداران و کاهش خلاء عملکرد میان میانگین‌ها و رکوردهای تولید در جهت حصول امنیت غذایی بی‌بدیل است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نقش رسانه‌ها را در حوزه فرهنگ‌سازی به‌ویژه در زمینه معرفی الگوی صحیح مصرف به جامعه را نیز نقشی بسیار ممتاز معرفی کرد و از شروع اقدامات ارزنده‌ای در این حوزه نظیر طرح آزمایشی تولید نان از گندم بدون سبوس گیری در سازمان تات خبر داد.

وی با اشاره به تنوع و تفاوت اولویت‌های بخش کشاورزی در استان‌های مختلف کشور، در نظر آوردن این تفاوت‌ها در برنامه‌ریزی برای تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی آموزشی در شبکه‌های استانی را خواستار شد و در این راه، همکاری مجدانه مراکز تحقیقات و آموزش را با شبکه‌های استانی در تولید محتوای باکیفیت و سازگار با شرایط بهره‌برداران را ضروری دانست.

وی در خصوص تحقق شعار سازمان تات گفت: ۶۲۱ هسته و واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان در سازمان تات راه‌اندازی شده است، و ظرفیت ایجاد ۲ هزار هسته و واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان نیز ایجاد شده است.
خیام نکویی اضافه کرد: از سال ۱۴۰۰ تا کنون شاهد افزایش چشمگیر بهره‌وری در تولید گندم بدون لحاظ افزایش سطح زیر کشت بوده‌ایم.

وی همچنین از اهتمام محققان سازمان تات در ۵۰ سالگی تاسیس این سازمان، در راستای افزایش بهره‌وری، دانش بنیان کردن بخش کشاورزی و انتقال یافته‌های تحقیقاتی به بخش خصوصی خبر داد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها