آخرین اخبار

تعاونی‌های عشایری باید به دنبال راهکارهای جدید برای درآمدزایی باشند

رئیس سازمان امور عشایر ایران بر پویایی تعاونی‌های عشایری و تنوع درآمدزایی آنان تاکید کرد و گفت: تعاونی‌های عشایری باید به سمت رویکردها و راهکارهای جدید که قانون مجوز داده، برای درآمدزایی بروند.

به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، شایان نادری در گردهمایی سراسری مدیران عامل اتحادیه‌ها و تعاونی‌های عشایری و مسوولان امور تعاونی‌های عشایر کشور افزود: تعاونی‌ های عشایری با جدیت وارد جشنواره‌ ها و نمایشگاه‌ ها شوند و بیشترین استفاده و بهره‌ برداری را از ظرفیت نمایشگاه‌ ها برای عرضه تولیدات عشایری داشته باشند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بر لزوم تلاش تعاونی‌های عشایری برای افزایش سرمایه و استفاده از ظرفیت‌های سازمان تعاون روستایی در این زمینه تاکید کرد و اظهارداشت: با توجه به نامگذاری سال‌جاری از سوی مقام معظم رهبری به عنوان "سال جهش تولید با مشارکت مردم"، تولید در جایی که مردم در خط‌ مقدم آن نباشند به نتیجه نخواهد رسید و امسال قصد داریم با اتکا به شعار سال، کار بزرگی را در فتح قله‌های تولید با مشارکت عشایر انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه عشایری کشور پتانسیل لازم برای جهش در تولید گوشت قرمز وجود دارد.

نادری به راهبردهای سازمان امور عشایر ایران برای تنوع‌بخشی به اشتغال در مناطق عشایری اشاره کرد و گفت: در این خصوص چهار راهبرد ویژه شامل؛ توسعه زنجیره و تولید قراردادی گوشت قرمز، توسعه کشت و جمع‌آوری گیاهان دارویی، توسعه گردشگری و توسعه تولید صنایع دستی در مناطق عشایری در دستور کار سازمان قرار دارد.

به گفته وی، این راهبردها به صورت ویژه برای تنوع‌بخشی به اشتغال عشایر است که راهبرد اصلی در تولید گوشت قرمز و سه راهبرد دیگر مکمل آن هستند و تعاونی‌های عشایری باید توجه ویژه به این برنامه‌ها و راهبردها داشته باشند.

توزیع ۱۰۰ هزار تن نهاده دامی در مناطق عشایری

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که با مساعدت وزیر جهاد کشاورزی ۱۰۰ هزار تن نهاده دامی بین عشایر توزیع شده است، بر دقت تعاونی‌ها در توزیع نهاده‌های دامی بین عشایر واقعی تاکید کرد.

وی با اشاره به اختلاف آمار جمعیت عشایری کشور بین مرکز آمار ایران و اعضای تعاونی‌های عشایری، ابراز داشت: تعاونی‌های عشایری باید جمعیت اعضای خود را پالایش و بروزرسانی کنند تا خدماتی که ارائه می‌دهند به‌دست عشایر واقعی برسد و این اختلاف در آمار یک ضعف و چالش است که باید هرچه سریع‌تر برطرف شود.

نادری با بیان این که جامعه عشایری هم در خط‌ مقدم امنیت غذایی و هم در خط‌ مقدم امنیت مرزی کشور هستند، ابراز داشت: جامعه عشایری نه تنها باری را برای نظام و دولت ایجاد نکرده‌اند، بلکه باری را از دوش نظام و دولت برداشته‌اند.

وی به ابلاغ دستورالعمل ویژه و طلایی ۱۰ بندی در سفر دوم ریاست جمهور به کهگیلویه‌وبویراحمد در سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: این دستورالعمل یک نقشه راه است که بخشی از آن مربوط به سازمان است و بخش دیگر آن را نیز باید با مطالبه‌گری از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دیگری که در این دستورالعمل تکلیف شده پیگیری کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد: تعاونی‌ها امین جامعه عشایری کشور هستند و باید امانت‌دار خوبی باشند و بهترین خدمات را به جامعه عشایری ارائه دهند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها