آخرین اخبار

مزارع آبزی پروری شناسنامه می‌گیرند

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: با مشارکت تشکل های مردمی، شناسنامه دارکردن مزارع آبزی پروری از اردیبهشت ماه در سراسر کشور کلید می خورد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، سیدحسین حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران  به بیان دیدگاه های این سازمان برای تحقق شعار سال پرداخت و گفت: تمامی فعالیت های کشاورزی، مردمی محسوب می شود و لازم است مشارکت مردم از محل تصمیم سازی خوشه تولید و بازاررسانی دیده شود.

وی افزود: علاوه بر افزایش تولید، باید به مولفه هایی چون پایداری، تاب آوری و خوداتکایی با مشارکت مردم توجه شود.

وی ادامه داد: در برنامه داریم که با مشارکت بهره برداران، همکاران مردمی ترویج( گروه همت) و تشکل های مرتبط از اردیبهشت ماه سال جاری، شناسنامه دار کردن مزارع آبزی پروری را آغاز کنیم.

حسینی به جذب سرمایه گذاری در حوزه شیلات و آبزی پروری اشاره کرد و گفت: جذب سرمایه در سال گذشته رقمی معادل 20 هزار میلیاردتومان بود که 95 درصد آن از آورده مردمی بود.

وی تصریح کرد: این سرمایه گذاری از 2.2 همت به 11.8 همت در سال 1401 رسید و در سال گذشته رکورد 20 هزار همتی را پشت سرگذاشت که این اعداد نشانگر آن است که مشارکت مردمی خواهد توانست انقلاب بزرگی در حوزه آبزی پروری داشته باشد.

افزایش 150 هزارتنی تولیدات شیلاتی تا پایان سال جاری

رئیس سازمان شیلات ایران از تبدیل 15 هزار چاه کشاورزی به مزارع آبزی پروری خبر داد و گفت: حدود 500 هزار چاه کشاورزی در کشور وجود دارد و از آنجائی که مطابق پیش بینی های سازمان خواروبار جهانی، آب، کالای یک بار مصرف نیست در برنامه داریم که تا پایان سال جاری 15 هزار چاه کشاورزی را به مزارع آبزی پروری تبدیل کنیم که بدین ترتیب، میزان تولید 100 هزار تن افزایش خواهد یافت.

حسینی تجهیز مزارع آبزی پروری به ادوات مکانیزه به ویژه نانو حباب را از دیگر اقدامات موثر در سال جاری برشمرد و گفت: با افزایش تولید دو برابری آبزیان در این مزارع ،تولید 50 هزار تن دیگر افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: ایجاد بازارگاه های تخصصی در حوزه آبزیان و عرضه مستقیم از مزرعه تا سفره، تنوع گونه ای و عرضه فراورده های جدید آبزیان از دیگر مواردی است که برای افزایش گِرم پروتیئن سفره های مردم موثر است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها