آخرین اخبار

پای جریان نفوذ در انتشار خبر آلودگی میگوی ایران/ از رسانه عامل انتشار خبر شکایت کردیم

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه از منتشرکننده خبر آلودگی میگوی ایران به پساب و برگشت خوردن آن شکایت شده است گفت: در این ارتباط پای جریان نفوذ در میان است و می‌خواهند به تولید ضربه وارد کنند.

پای جریان نفوذ در انتشار خبر آلودگی میگوی ایران/ از رسانه عامل انتشار خبر شکایت کردیم

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدحسین حسینی رئیس سازمان شیلات ایران در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری و صنایع وابسته، اظهار کرد: یک میلیون و 352 هزار تن تولید کل آبزیان کشور است که 751 هزار تن در حوزه صید صیادی و  301 هزار تن در حوزه آبزی‌پروری است.

وی افزود: 181 هزار تن صادرات محصولات شیلاتی داریم که 605 میلیون دلار ارزش صادراتی آن است.

رئیس سازمان شیلات ایران ادامه داد: 250 هزار نفر در حوزه شیلات شاغل هستند که از این تعداد 136 هزار نفر مشغول به صد و صیادی هستند.

حسینی تصریح کرد: در حوزه تولید و صادرات ماهیان زینتی نیز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم به طوری که 323 میلیون قطعه تولید می‌شود و سالانه 475 هزار دلار از این بخش ارزآوری داریم.

وی در واکنش به خبر برگشت میگوی صادراتی بوشهر به دلیل آلودگی به پساب، اظهار کرد: در سال جاری بیش از 11 هزار تن از این استان صادرات داشته ایم که هیچ محموله‌ای از آن برگشت نخورده است.

شکایت از رسانه منتشر کننده آلودگی میگوی ایران به پساب

رئیس سازمان شیلات ایران افزود: میگوی صادراتی ایران بالاترین کیفیت را در دنیا دارند که در سایر کشورها زبانزد است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: از رسانه‌ای که در این ارتباط اقدام به نشر اکاذیب کرده شکایت کرده‌ایم زیرا ممکن بود به تولید ملی ضرر وارد کند و اقدام به انتشار مطالب خلاف واقع کرده بود.

حسینی اظهار داشت: این اقدامات در واقع جریان نفوذ است که می‌خواهند به تولید ملی ضربه وارد کنند.

توسعه پرورش آبزیان در سواحل و جزایر

وی با بیان اینکه طبق دستور رهبر معظم انقلاب در حال توسعه سواحل و جزایر برای پرورش آبزیان در کشور هستیم، گفت: در تولید پرورش ماهی در قفس 400 هزار تن تولید داریم، همچنین 160 هزار تن پرورش میگو انجام می‌شود که به دنبال توسعه آن در سواحل هستیم.

رئیس سازمان شیلات ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با تنظیم بازار در حوزه شیلات گفت: با واردات در ازای صادرات برای تنظیم بازار تولیدات حوزه آبزیان و تعدیل قیمت‌ها اقدام می‌کنیم و برنامه‌ریزی‌هایی در این ارتباط در دستور کار داریم.

حسینی در پاسخ به سوالی در ارتباط با وضعیت صید کرال در کشور افزود: صید کرال ابزاری برای صید است و بر اساس مکان و زمان می‌تواند مناسب یا مخرب باشد اما در صورتی که در زمان، مکان و گونه‌ مناسب استفاده شود برای صید ماهیانی مانند فانوس‌ماهی، مناسب است که از این طریق می‌توانیم موارد اولیه خوراک آبزیان را بدون واردات تامین کنیم.

آیین‌نامه صید کرال در حال تدوین است

وی افزد: بر این اساس صید کرال تنها در مناطق آب‌های عمیق و به صورت انتخابی انجام می‌شود که آیین‌نامه آن در حال تدوین است.

صید کرال امسال انجام می‌شود

رئیس سازمان شیلات ایران یادآور شد که امیدواریم در سال جاری صید فانوس‌ماهیان به صورت کرال برای تامین خوراک آبزیان انجام شود.

حسینی اظهار داشت: از صید کرال در مناطق عمیق برای تولید پودر ماهی از ذخایر 2.3 میلیون تنی برداشت انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: صید کرال تنها توسط شناورهای ایرانی که تعداد آن 8 تا 10 فروند است انجام خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها