آخرین اخبار

تورم ۳۸درصدی مواد غذایی در ایران

بانک جهانی با برآورد نرخ تورم ۳۸درصدی مواد غذایی در ایران طی ۱۲ماهه منتهی به مرداد ۱۴۰۲ اعلام کرد نرخ تورم مواد غذایی ترکیه در این مدت ۲برابر ایران بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک جهانی در گزارشی با موضوع تورم مواد غذایی در جهان نرخ تورم 12ماهه مواد غذایی در ایران منتهی به اوت 2023 (مرداد 1402) را 38 درصد اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش نرخ تورم مواد غذایی در ایران پس از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی افزایش قابل‌توجهی یافت و تا آوریل 2023 (فروردین 1402) با طی روندی صعودی به 80.3 درصد رسید، اما از ماه می 2023 (اردیبهشت امسال) شاهد روند نزولی تورم مواد غذایی در ایران بوده‌ایم به‌طوری که در مرداد امسال تورم 12ماهه مواد غذایی به کمتر از نصف اوج تورم ثبت‌شده در فروردین رسیده است.

*ونزوئلا رکورددار تورم مواد غذایی در جهان با نرخ 403درصدی

میان کشورهای جهان، ونزوئلا رکورددار نرخ تورم مواد غذایی بوده است. نرخ تورم 12ماهه منتهی به ماه اوت در این کشور به 403 درصد رسیده که بیشتر از هر کشور دیگر در جهان بوده است.

لبنان با تورم 274درصدی و آرژانتین با تورم 134درصدی به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

*گرانی مواد غذایی در ترکیه 2برابر ایران شد

 نرخ تورم مواد غذایی در ترکیه نیز 74 درصد برآورد شده که حدود دو برابر نرخ تورم مواد غذایی در ایران بوده است. ترکیه با این نرخ تورم در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. این کشور که یکی از بیست اقتصاد برتر دنیا محسوب می‌شود از نظر تورم مواد غذایی حتی وضعیت بدتری از زیمبابوه داشته است که اخیراً ابرتورم با درصدهای میلیاردی را تجربه کرده است.

نرخ تورم مواد غذایی در زیمبابوه 71 درصد بوده و رتبه پنجمی بالاترین نرخ تورم مواد غذایی جهان به این کشور اختصاص داشته است. سورینام با تورم 65درصدی، سیرالئون با تورم 60درصدی، غنا با تورم 52درصدی، بروندی با تورم 39درصدی و مالاوی با تورم 39درصدی به‌ترتیب جایگاه ششم تا دهم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها