آخرین اخبار

صرفه جویی ارزی ۶۰۰ میلیون دلاری با اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اجرای طرح جهشِ تولید در دیمزار‌های کشور، باعث صرفه جویی ششصد میلیون دلاری در واردات محصولات کشاورزی، شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت : اجرای طرح جهشِ تولید در دیمزار‌های کشور، باعث صرفه جویی 600 میلیون دلاری در واردات محصولات کشاورزی، شده است.

عزیزکریمی افزود: در مدت سه سال اجرای این طرح، با وجود کاهشِ بارش ها، تولید محصولات کشاورزی در زمین‌های دیم، یک و نیم میلیون تن بیشتر شده است.

وی اظهار داشت : طرح جهش تولید در دیمزارها، هم اکنون در بیش از چهار میلیون و دویست هزار هکتار از زمین‌های دیم، و با همکاری بیش از چهارصد هزار کشاورز دیمکار، در 21 استان کشور در حال اجراست.

مدیر کل دفتر غلات و کالا‌های اساسی وزارت جهادکشاورزی در ادامه تصریح کرد: امسال در قالب این طرح، پانصد میلیارد تومان تسهیلات برای تامین ادوات و ماشین آلات کشاورزی، به کشاورزان پرداخت شده است.

وی بیمهء بیش از یک میلیون و هشتصد هزار هکتار از زمین‌های دیم، تامین بذر مناسب و ارایه خدمات آموزشی و ترویجی به کشاورزان را دیگر حمایت‌های این وزراتخانه به کشاورزان دیمکار کشور عنوان کرد.

عزیز کریمی همچنین از افزایش سطح زیرکشت اراضی دیم کشور در سال آینده خبر داد و گفت: سطح زیر کشت دیم از 4 و دو دهم امسال به 5 و دو دهم (یک میلیون هکتار) در سال آینده می‌رسد و اجرای طرح از 21 استان در 24 استان و از 228 شهرستان در 240 شهرستان افزایش می‌یابد.

گفتنی است: اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها باعث افزایش 20 الی 50 درصدی تولید و بهره وری محصولات کشاورزی در مناطق مختلف کشور شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها