آخرین اخبار

تولید میوه‌های سردسیری و خشک امسال ۸ درصد افزایش می‌یابد

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی گفت: تولید میوه‌های سردسیری و خشک با ۸ درصد رشد نسبت به سال قبل از شروع به کار دولت سیزدهم، به بیش از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، داریوش سالم‌پور مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی اظهار داشت: سطح باغات میوه‌های سردسیری و خشک  یک میلیون و 800 هزار هکتار است.

وی افزود: از این میزان، سطح باغات میوه‌های خشک حدود 930 هزار هکتار است که سالانه بیش از 650 هزار تن انواع میوه‌های مغز و خشکبار همچون پسته، گردو، بادام، فندق و سنجد تولید می‌شود.

وی ادامه داد: سطح باغات میوه‌های خشک معادل 31 درصد سطح کل باغات کشور و بیش از 52 درصد سطح باغات سردسیری و خشک کشور است که نشان از اهمیت و مزیت تولید میوه‌های با ارزش افزوده بالا و مقاوم به شرایط اقلیمی کشور را دارد.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی تصریح کرد: میوه‌های خشک به دلیل تطابق با شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور، مقاومت به خشکی و شوری، قابلیت نگهداری و ماندگاری بالای محصول، ارزش افزوده زیاد و ارزش اقتصادی جزو اولویت‌های حمایتی معاونت امور باغبانی هستند.

وی درباره برنامه اصلاح و احیای باغات سردسیری و خشک کشور گفت: در برنامه هفتم توسعه، پروژه اصلاح و احیای سالانه 70 هزار تا 80 هزار هکتار از باغات سردسیری و خشک هدفگذاری شده است.

سالم‌پور، مدیریت بهینه کاشت و داشت، بهینه‌سازی آبیاری و تغذیه، مدیریت تلفیقی آفات و بیماری‌ها، سرشاخه‌کاری و استفاده از ارقام جدید، مقام و پربازده و عملیات کف باغ را از جمله اقدامات پیش‌بینی شده برای پروژه اصلاح و احیای باغات درجه دو عنوان کرد و اظهار داشت: این اقدامات برای افزایش تولید و بهره‌وری انجام می‌شود.

وی با بیان این که در برنامه هفتم توسعه، توسعه باغات مدرن و مکانیزه نیز هدفگذاری شده است، ابراز داشت: با توجه به محدودیت‌های منابع آب و خاک و تغییرات اقلیمی و همچنین تاکید مقام عالی وزارت، اولویت اصلی حفظ و رشد تولید محصولات باغبانی با تمرکز بر افزایش عملکرد در واحد سطح با استفاده از ارقام گواهی شده و سالم، ایجاد باغات نیمه‌متراکم و متراکم، بکارگیری فناوری‌های نوین و هوشمندسازی باغات، استفاده از سامانه‌های جدید و بهره‌ور آبیاری سطحی و زیرسطحی، توسعه ضریب مکانیزاسیون در باغات و استفاده از سیستم‌های حفاظتی و محیط‌های کنترل شده مانند سایبان‌ها برای جلوگیری از خسارت و تنش‌های محیطی و افزایش کارایی مصرف آب با کاهش تبخیر و تعرق است.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی در همین حال کاهش ضایعات محصولات باغی، جلوگیری از خام‌فروشی، توسعه کشاورزی قراردادی و تکمیل زنجیره ارزش با تقویت صنایع فرآوری و تکمیلی و مراکز لجستیک و پایانه‌های محصولات باغبانی برای افزایش ارزش افزوده را از اهداف مهم معاونت امور باغبانی در قالب برنامه‌های میان‌مدت برشمرد.

سالم‌پور بر مشارکت سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در حوزه فرآوری و مراحل پس از برداشت محصولات باغی تاکید کرد و گفت: حمایت‌های لازم در قالب تسهیلات بانکی برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش فرآوری محصولات باغی توسط وزارت جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: همچنین تسهیلات و حمایت‌های لازم برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های به‌باغی از محل کمک‌های فنی و اعتباری وزارت جهاد کشاورزی براساس برنامه اصلاح و احیای باغات درجه دو، اعتبارات توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار، اعتبارات بند الف ماده (52) قانون اصلاح بخشی از مقررات مالی دولت و بند الف تبصره (18) قانون بودجه کشور از صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات بانکی تامین و در اختیار باغداران و متقاضیان ذی‌صلاح قرار می‌گیرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها