آخرین اخبار

۶۲ رقم اصلاح شده دانه‌های روغنی معرفی شد

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر از معرفی ۶۲ رقم اصلاح شده دانه‌های روغنی به بخش کشاورزی کشور خبر داد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی،محمد زمانیان، فعالیت‌های این بخش تحقیقاتی در تولید ارقام اصلاح شده دانه‌های روغنی را روبه رشد ارزیابی کرد و افزود: با تلاش محققان 62 رقم انواع دانه‌های روغنی توسط بخش تحقیقات دانه‌های روغنی که 50 رقم آزاد گرده‌افشان و 12 رقم دانه‌های روغنی هیبرید است به بخش کشاورزی معرفی شد.

وی با بیان این که 16 رقم از انواع دانه‌های روغنی به بخش خصوصی واگذار شده است، اظهار داشت: بخش تحقیقات دانه‌های روغنی 15 درصد از مجموعه فناوری‌های واگذار شده به بخش خصوصی موسسه را به خود اختصاص داده است.

زمانیان با تاکید بر اهمیت تامین روغن خوراکی در سبد خانوار، به چالش‌های پیش روی تولید این محصول در کشور اشاره کرد و گفت: محدودیت منابع آب به‌عنوان اولین و مهم‌ترین چالش کشت دانه‌های روغنی در کشور است.

وی افزود: گیاهان روغنی، گیاهانی صنعتی هستند که مناسبات اقتصادی و صنعتی می‌تواند در تولید و توسعه کشت این گیاهان نقش اساسی داشته باشد.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، سازمان‌دهی بذر را یکی دیگر از مسایل مهم در تولید بذر دانه‌های روغنی و سایر گیاهان زراعی برشمرد و اظهار داشت: تقویت مباحث به‌زراعی در دستور کار موسسه قرار دارد و برای این مهم، کمیته‌های تخصصی جهت بهره‌مندی از نظرات صاحب‌نظران و متخصصان تشکیل ‌شده است.

زمانیان در پایان اظهار امیدواری کرد؛ نتایج کمیته‌های تخصصی در این گردهمایی بتواند گامی در راستای حل چالش‌های تولید روغن در کشور باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها