آخرین اخبار

۴۸ درصد پروژه‌های قابل افتتاح بخش کشاورزی مربوط به آب و خاک است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در هفته دولت ۲۳۰۰ پروژه بخش کشاورزی به بهره‌برداری می‌رسد که ۴۸ درصد پروژه‌های قابل افتتاح مربوط به زیر بخش آب و خاک است.

به نقل از مهر، معمولاً در هفته دولت طرح‌هایی به بهره برداری می‌رسند. به عنوان نمونه در بخش کشاورزی و در حوزه آب و خاک سال گذشته حدود ۱۱۷۷ پروژه آب و خاک در ۳۲ استان کشور افتتاح شد. این پروژه‌ها در مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار هکتار، با اعتبار ۱,۲۸۰ میلیارد تومان بود. همچنین به گفته سرپرست اسبق معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی این پروژه‌ها برای ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرد.

گفتنی است بیشترین پروژه‌ها در استان‌های کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس و سیستان و بلوچستان انجام شد. در ادامه امسال نیز ۴۸ درصد پروژه‌های قابل افتتاح بخش کشاورزی کشور مربوط به زیر بخش آب و خاک است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، صفدر نیازی شهرکی، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در هفته دولت امسال ۱۰۹۵ پروژه آب و خاک بخش کشاورزی با اعتباری معادل ۱,۴۰۰ میلیارد تومان افتتاح و بهره‌برداری می‌شوند، اظهار کرد: این پروژه‌ها شامل سامانه‌های نوین آبیاری، مرمت و بازسازی قنوات، احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی، تجهیز و نوسازی اراضی، انتقال آب با لوله و مرمت و بازسازی آب‌بندان‌ها است.

وی با بیان این که در هفته دولت ۲۳۰۰ پروژه در بخش کشاورزی به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: ۴۸ درصد پروژه‌های قابل افتتاح بخش کشاورزی کشور مربوط به زیر بخش آب و خاک است و اجرای این پروژه‌ها کمک قابل توجهی به بهبود بهره‌وری آب در بخش کشاورزی خواهد کرد.

به گفته نیازی، از ابتدای اجرای طرح آبیاری تحت فشار تاکنون دو میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به این سامانه‌ها مجهز شده‌اند. دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از پروژه‌های آبیاری تحت فشار توسط کمک‌های دولتی در قالب تسهیلات و کمک‌های بلاعوض به مرحله اجرا درآمده و ۳۰۰ هزار هکتار نیز توسط خود مردم اجرایی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک تصریح کرد: در دولت سیزدهم ۱۱۷ هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز و نزدیک به ۱۰ هزار هکتار شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی احداث شده است. ۱۷۰۰ کیلومتر از قنوات کشور مرمت و بازسازی و در سطح ۳۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور طرح زهکشی اجرا شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها