آخرین اخبار

شناسایی روستاها برای تولید نهال در دستور کار قرار گرفت

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: شناسایی روستاهایی که توان تولید نهال‌های منابع طبیعی را دارند در راستای طرح کاشت یک میلیارد درخت در دستور کار استان‌های کشور قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «رضا احمدی» افزود: تقریبا ۴۰ هزار روستا در کشور داریم که پیش‌بینی می‌کنیم اگر ۵۰ درصد آنها قابلیت تولید نهال منابع طبیعی را داشته باشند و در هر یک از این روستاها عرصه‌ای بالغ بر ۱۲۵ مترمربع به تولید نهال اختصاص پیدا کند، ما به تولید ۲۵۰ میلیون نهال در سال دست می‌یابیم.

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت اظهارداشت: روستاهایی که توان تولید نهال را داشته باشند در زمره نهالستان‌های خانگی یا موقت به شمار می‌روند.

وی با بیان این که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ گونه درخت و درختچه جنگلی در نهالستان‌های منابع طبیعی در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت تولید می‌شود، اظهار داشت: برخی از این گونه‌ها سریع‌الرشد هستند و نیاز به کیسه گلدانی ندارند، اما بعضی گونه‌ها در گلدان تولید می‌شوند، زیرا سرشت آنها به لحاظ نیاز به آب، مقاومت به خشکی و نور متفاوت است.

احمدی ادامه داد: تولید گلدانی نهال‌ها محاسن بیشتری دارد از جمله این که زمان کاشت آنان محدودیت ندارد و میزان آب مصرفی‌شان هم بسیار کمتر است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد گونه‌های زراعت چوب گلدانی و ۵۰ درصد زمینی تولید می‌شود.

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: ۸۰ درصد گونه‌های جنگلی نیز به صورت گلدانی و ۲۰ درصد زمینی در حال تولید هستند.

وی با اشاره به این که عمده گونه‌های فضای سبز هم تولید گلدانی دارند، اظهار داشت: به علت کمبود آب، هر چقدر به سمت تولید نهال گلدانی برویم بهتر است.

احمدی در همین حال گفت: امکان استقرار نهال‌های گلدانی در طبیعت و عرصه بیشتر است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها