آخرین اخبار

افزایش صادرات لبنیات به ۲.۷ میلیارد دلار با ایجاد پالایشگاه شیر

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه اقتصاد دستوری عامل اصلی توزیع رانت است، گفت: ارزآوری محصولات لبنی با ایجاد پالایشگاه شیر به ۲ میلیارد و ۷۰۰ هزار دلار می رسد.

به نقل از انجمن صنایع لبنی کشور، «غلامعلی سلیمانی» افزود: اگر بخواهیم فرمایشات مقام معظم رهبری را اجرا کنیم تا با تولید دانشی بتوانیم محصولات را صادر و مانع واردات شویم، نیاز به آموزش داریم.

سلیمانی تصریح کرد: با قوانین موجود نمی‌توان بدرستی تولید و صادرات کرد، چراکه نیازمند وزیر صادرات هستیم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی با تاکید بر داشتن وزارت بارزگانی در راستای توسعه صادرات، گفت: اگر صادرات و ارزآوری مهم است، وزارتخانه نیاز به یک سازمانی دارد که با سازمان دیگر هماهنگ شود.

وی ادامه داد: علی‌رغم آنکه طرح احداث پالایشگاه شیر در ستاد اقتصادی به عنوان طرح ملی انتخاب شد و بر مبنای آن قرار شد با ۵۲۰ میلیون ارز ۴۲۰۰ تومانی بتوانیم از واردات ۶۰۰ میلیون اجزای شیر که ۳۵۰ میلیون برای کره و مابقی دیگر اجزای شیر است، جلوگیری کنیم.

سلیمانی گفت: در شرایط کنونی صادرکننده کره هستیم و بنابر آمار در سال گذشته با ۵۰۰ هزار تن صادرات توانستیم ۷۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشته باشیم که با احداث پالایشگاه میزان ارزآوری به ۲ میلیارد و ۷۰۰ هزار دلار می رسد.

عضو هیات مدیره صنایع لبنی اقتصاد دستوری را عامل رانت و توسعه فقر دانست و افزود: اکنون نمی‌دانیم چقدر یارانه در داخل و چقدر در خارج مصرف می‌شود، به عنوان مثال در خصوص شیرخشک بچه از اوکراین و قزاقستان با نرخ ۱۰ دلار می‍رود، اما از ایران با ۲ دلار صادر می شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها