آخرین اخبار

برنامه‌ریزی برای ظرفیت‌های خاموش صنعت شیلات

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: در راستای دست‌یابی به خود اتکایی در صنعت آبزی‌پروری، برای ظرفیت‌های خاموش، غیرفعال و نیمه فعال برنامه داریم.

برنامه‌ریزی برای ظرفیت‌های خاموش صنعت شیلات

به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، سید حسین حسینی روز گذشته در حاشیه بازدید از مجتمع پرورش ماهی چال شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر در الیگودرز با اشاره به اینکه سازمان شیلات متولی تأمین پروتئین آبزیان است، بیان کرد: یکی از برنامه‌های ما تولید 2.6 میلیون تن پروتئین در برنامه تحولی و سند امنیت غذایی تا آخر برنامه هفتم است.

وی یکی از گونه‌های ارزشمند سبد آبزی‌پروری را ماهیان سردابی اعلام کرد و افزود:  قزل‌آلا گونه اصلی پرورش ماهیان سردابی است.

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: تولید ماهیان سردابی کشور ۲۲۰هزار تن است که برای تولید این میزان حدود ۵۰۰ میلیون قطعه تخم چشم زده لازم است.

حسینی بیان کرد: سال‌های گذشته وابستگی‌ ما به تخم چشم زده بالای ۸۵ درصد بود که باهمت شرکت‌های دانش‌بنیان و بهره‌برداران سال گذشته ۳۲۰ میلیون‌تا قطعه  تخم چشم زده یعنی ۷۶ درصد از نیاز ما در داخل کشور تولید شد.

معاون وزیر کشور تأکید کرد: برای اینکه در صنعت آبزی‌پروری به خوداتکایی برسیم برای ظرفیت‌های خاموش، غیرفعال و نیمه فعال برنامه داریم.

حسینی با اشاره به بازدید از مجتمع بزرگ ماهی چال الیگودرز، توضیح داد: این مجتمع که سابقه تولید ۲۰ میلیون تخم چشم زده و ۳۵۰ تن ماهی قزل‌آلا را داشته در حال حاضر تنها با 10 درصد ظرفیت فعالیت می‌کند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که این مجتمع آب را که پیش‌زمینه اصلی تولید و تکثیر ماهی قزل‌آلا است در اختیار دارد، بازگشت این واحد و مجتمع احرار به چرخه تولید جزو‌ اولویت‌های ما است.

رئیس سازمان شیلات ایران تأکید کرد: لرستان با توجه به منابع آبی باکیفیت می‌تواند قلب تپنده تولید تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا باشد.

حسینی گفت:  از ۵۹۹ هزار تن آبزی‌پروری کشور ۴۰ درصد آن قزل‌آلا است.

وی تأکید کرد: با همفکری شرکت معین کوثر به‌عنوان سرمایه‌گذار تلاش خواهیم کرد، مجتمع چال ماهی را به‌عنوان یک سرمایه و ظرفیت ملی به چرخه تولید بازگردانیم.

رئیس سازمان شیلات ایران از تلاش جهادی مدیر شیلات لرستان که به دنبال معرفی و احیا ظرفیت‌های خاموش استان است، تقدیر کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها