آخرین اخبار

پیش‌بینی کاهش قیمت مرغ با 255 میلیون جوجه‌ریزی در خرداد و تیر امسال

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه گفت: جوجه‌ریزی در خرداد و تیر امسال بیش از نیاز کشور انجام شده است، بنابراین پیش‌بینی می‌شود مرداد‌ماه شاهد افزایش تولید و حتی مازاد عرضه مرغ در بازار خواهیم بود و قیمت‌ها شکسته می‌شود.

پیش‌بینی کاهش قیمت مرغ با 255 میلیون جوجه‌ریزی در خرداد و تیر امسال

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اتحادیه‌های تولید‌کنندگان می‌گویند جوجه‌ریزی در خرداد‌‌ و تیر امسال به خوبی انجام شده است و در مرداد‌ شاهد افزایش تولید و حتی مازاد عرضه در بازار خواهیم بود.

البته آنها در این‌باره که آیا قیمت مرغ به نرخ مصوب 73 هزار تومان خواهد رسید یا نه، پاسخ محکم و قاطعی نداده‌اند اما امیدوار هستند که قیمت مرغ کاهش یابد.

در حالی که نرخ مصوب مرغ بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار کیلویی 73 هزار تومان است، اما طی روزهای اخیر قیمت مرغ در بازار به بیش از 95 هزار تومان و حتی 100 هزار تومان رسیده است، کاهش جوجه‌ریزی به دلیل مشکلات تامین و گرانی نهاده و نیز افزایش تقاضا از مهمترین دلایل رشد قیمت مرغ اعلام شده است، ‌اما اکنون اتحادیه‌ها برای یک ماه آینده امیدوارترند و معتقدند که قیمت‌ها پایین خواهد آمد.

در این‌باره محمدرضا صدیق‌پور، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در این باره که وضعیت تولید و بازار مرغ طی ماه‌های آینده  چگونه خواهد شد؟ گفت:‌ در خرداد 125 میلیون قطعه و در تیرماه 130 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های کشور انجام شده و مرغ حاصل از این جوجه‌ها مرداد ‌به بازار می‌آید و مازاد تولید خواهیم داشت.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه در این باره که از نظر شما چه میزان مازاد تولید مرغ خواهیم داشت؟ گفت: قطعان با این میزان تولید مرغ، روزانه 1000 تا 2000 تن تولید مازاد خواهیم داشت.

وی در پاسخ به اینکه آیا این میزان تولید قیمت بازار را کاهش خواهد داد؟ گفت: طبیعی است که قیمت بازار را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و اگر تولید اضافه شود قیمت هم کاهشی خواهد شد.

صدیق پور اضافه کرد: نیاز کشور با 125 میلیون قطعه جوجه‌ریزی تامین می‌شود که با این میزان جوجه‌ریزی که خرداد و تیر انجام شده است، تولید فراتر از نیاز کشور خواهد بود.

‌صدیق پور امروز همچنین به فارس گفته بود: امروز 45 هزار تن سویا در سامانه بازارگاه بارگذاری شده است و مرغداران می‌توانند به قیمت دولتی خریداری کنند، پیش از این مرغداران در تامین سویا مشکل داشتند و امروز با تلاش سرپرست وزارت جهاد کشاورزی سویای مورد نیاز مرغداران تامین شده و آنها می‌توانند خریداری کنند، در این راستا پیش‌بینی می‌شود قیمت مرغ کاهش یابد.

‌مشاهدات خبرنگار فارس از مغازه‌های سطح شهر تهران حاکی است که در حال حاضر مرغ با قیمت کیلویی 90 تا 95 هزار تومان به فروش می‌رود و برخی نقاط گزارش‌هایی از قیمت 100 هزار تومان هم به گوش می‌رسد.

در این‌باره مخاطبان خبرگزاری فارس هم با ثبت پویشی در فارسِ من، خواسته‌اند: «‌از افزایش بی‌رویه قیمت مرغ جلوگیری شود».

ثبت‌کنندگان این پویش نوشته‌اند: در حالی که طبق گفته مسؤولان جهاد کشاوری قرار بود قیمت مرغ در اردیبهشت امسال کاهش یابد نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه در تیرماه قیمت مرغ زنده در تهران از قیمت مصوب مرغ کشتار که 73 هزار تومان اعلام شده بود فراتر رفته و روز به روز نیز بر قیمتش افزوده می‌شود، از مسؤولان خواهشمندیم حداقل با جلوگیری از قطعه‌بندی مرغ، از افزایش بی رویه قیمت مرغ جلوگیری کنند زیرا کشتارگاه‌ها مرغ را با قیمت بالا به شرکت‌های قطعه بندی مرغ فروخته و موجب گرانی مرغ گشته‌اند لطفا مسؤولان وزارت کشاورزی از خواب بیدار کنید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها