آخرین اخبار

اعزام ناظرین بهداشتی به کشورهای صادرکننده گوشت مجاز شد

وزیر جهاد کشاورزی با درخواست سرپرست سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر لغو ابطال بخشنامه منع اعزام ناظرین بهداشتی به کشورهای مبدا صادرکننده انواع گوشت به ایران موافقت کرد.

به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، وحید صالحی، سرپرست سازمان دامپزشکی گفت: پیرو لزوم تأمین و تضمین بهداشت و سلامت دام وارداتی به کشور و با توجه به اینکه بر اساس پروتکل و الزامات بهداشتی مربوطه، برخی از فرآورده‌های خام گوشتی قابلیت ترخیص و ورود به کشور را نداشته و این امر منجر به سردرگمی بسیاری از شرکت‌های واردکننده و خصوصی می‌شد؛ پس از پیگیری صورت گرفته این سازمان و مساعدت وزیر جهاد کشاورزی با درخواست ابطال بخشنامه پیشین مبنی بر عدم اعزام ناظرین بهداشتی به کشورهای مبدا موافقت گردید تا پس از سال‌ها و طی ابلاغیه‌ای جدید، بخشنامه پیشین ملغی گردد.

وی با بیان اینکه بخشنامه حدود ۵ سال پیش با توجه به وضعیت تحریم‌ها علیه کشور و عدم امکان عودت محموله‌های دارای مشکلات احتمالی بهداشتی به کشور مبدا یا ارسال به کشور ثالث، منجر به امحا یا ابدال بر اساس دستورالعمل‌های جاری و ضوابط بهداشتی می‌شد، افزود: این امر موجب عدم رفع تعهد ارزی واردکنندگان و از بین رفتن سرمایه ملی و مختل شدن تنظیم بازار می‌گردید.

صالحی با بیان اینکه با ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی مقرر شده تا از این پس در صورت نیاز و ضرورت در چارچوب قوانین و مقررات جاری و دستورالعمل بهداشتی و ضوابط قرنطینه‌ای تخصصی نسبت به برنامه ریزی و اعزام ناظرین بهداشتی کارآزموده و متعهد جهت استقرار در کشتارگاه‌های مجاز کشورهای خارجی و اعمال نظارت عالی بهداشتی مربوط به تولید و ارسال محموله‌های گوشت قرمز و گوشت مرغ (به صورت تازه، منجمد و …) اقدام گردد، تصریح کرد: بر اساس تاکید وزیر جهاد کشاورزی همچنین مقرر شده است تا در خصوص نظارت بهداشتی بر واردات دام زنده (اعم از کشتاری و پرواری) با هماهنگی سایر معاونت‌ها و دفاتر مرتبط، از سوی سازمان دامپزشکی کشور، اقدام مقتضی معمول گردد.

گفتنی است در حال حاضر ایران حسب شرایط اقتصادی کشور و نیاز به تأمین بخشی از گوشت قرمز و مرغ مصرفی خود از ۱۴ کشور، فرآورده خام دامی وارد می‌کند که برای پیشگیری از مشکلات بعدی مشاهده هرگونه مورد خلاف پروتکل بهداشتی، نیاز به اعزام ناظرین بهداشتی دارد. بنابراین ابطال بخشنامه پیشین، پس از سال‌ها اتفاق مثبتی است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها