آخرین اخبار

پیش‌بینی خرید ۸ تا ۸.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان/رشد بیش از ۶ برابر سطح کشت قراردادی گندم آبی

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: در مجموع برآورد می‌شود از بین مجموع سطح کشت گندم ایران بین ۸ تا ۸ و نیم میلیون تن خرید تضمینی می شود.

پیش‌بینی خرید ۸ تا ۸.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان/رشد بیش از ۶ برابر سطح کشت قراردادی گندم آبی

سهراب سهرابی در گفت و گو با خبرنگار ایانا با اشاره به اقداماتی که از ابتدای سال زراعی جاری در حال انجام است، تصریح کرد: این اقدامات شامل تهیه و تدارک کودهای شیمیایی بوده که امسال مجموعا بیش از 3 میلیون  و 200 هزار تن انواع کودهای شیمیایی یارانه‌ای را تهیه و تدارک دیده‌ایم. محموله‌های تدارک دیده شده بین کشاورزهای کشور هم توزیع شده است.

وی ادامه داد: همچنین بذور اصلاح شده لیبل‌دار گندم نیز تهیه و تدارک شده است که 320 هزار تن انواع بذور مخصوص اراضی آبی و دیم تهیه کرده‌ایم و در بین کشاورزان توزیع شده است. بذور تدارک دیده شده نسبت به سال قبل 100 هزار تن بیشتر است.

سهرابی با اشاره به موضوع کشت قراردادی، تصریح کرد: سطح کشت قراردادی گندم آبی کشور مجموعا 250 هزار هکتار بوده است و در سال جاری این عدد به یک میلیون و 550 هزار هکتار رسیده است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در خصوص طرح جهش تولید در دیم‌زارها، گفت: این طرح به مدت سه سال اجرایی می‌شود و در حال انجام است همچنین در سال جاری 4 میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی گندم‌زارهای کشور تحت پوشش طرح جهش تولید دیم‌زارها قرار گرفته است. این طرح به‌عنوان یک پروژه مشترک بین جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در 21 استان کشور در حال انجام است.

سهرابی بیان کرد: در سال جاری سطح کشت گندم آبی ایران یک میلیون و 990 هزار هکتار است و سطح کشت گندم دیم 3 میلیون و 960 هزار است و مجموع سطح کشت دیم آبی و دیم ایران 5 میلیون و 950 هزار هکتار است.

وی در خصوص میزان بارش‌های کشور در سال جاری عنوان کرد: طبق آخرین گزارش سازمان هواشناسی در سطح کشور در سال جاری بارش‌ در کشور 148 میلی‌متر بوده که در مقایسه با بلند مدت 20 درصد کاهش و در مقایسه با سال گذشته 6/8 درصد افزایش داشته است. 

سهرابی افزود: وضعیت بارش ها در 16 استان  کشور افزایش داشته و در سایر استان‌ها کاهش بارش داشته‌ایم.  در استان های جنوبی کشور وضعیت کشت، تولید و شرایط تولید از سال گذشته مناسب‌تر است اما استان‌هایی مثل گلستان، اردبیل استان آذربایجان شرقی ، زنجان، خراسان رضوی شرایط بدتری نسبت به سال گذشته و بلند مدت دارد و بحران خشکسالی را سپری می کند.

 حدود ۵۰۰ هزار تن بذر گندم برای سال آینده تامین شده است

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در ادامه بیان کرد: در مجموع برآورد می شود از سطح زیر کشت گندم ایران بین 8 تا 8 و نیم میلیون تن گندم به صورت تضمینی خرید شود.  اولین برداشت‌های خوشه‌های طلایی گندم را در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان داشته‌ایم و در رده بعدی برداشت از مزارع استان بوشهر و مناطق جنوب کرمان آغاز شده است. در هفته های آتی نیز استان‌هایی مثل خوزستان،  فارس و ایلام نیز به جمع برداشت‌ها اضافه خواهد شد.

وی با بیای اینکه معمولا در ایران برداشت گندم از اوایل فروردین ماه آغاز می‌شود و  تا پایان شهریور ماه نیز در مناطق سرد کشور ادامه دارد، بیان کرد: برای سال آتی نیز تامین حدود 500 هزار تن بذر برنامه‌ریزی شده و هسته‌های بذری نیز در اختیار شرکت‌های تولیدکننده بذر قرار گرفته است.  آنها نیز با هماهنگی پیمانکاران تکثیر بذر در حال تولید بذر گندم هستند.

سهرابی در ادامه گفت: معمولا  همه ساله تولید کشور ارزیابی می‌شود و در صورت کسری، گندم از خارج کشور وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: مجموع نیاز  گندم در کشور  شامل 10 میلیون تن خبازی‌ها (نانوایی ها) ، 2 میلیون تن نیاز صنف و صنعت (کارخانجات ماکارانی، بیسکوییت و ...) و مصرف بذری حدود 1 میلیون و 200 هزار تن و سایر مصارف نیز 300 هزار تن است.

سهرابی گفت: در مجموع نیاز کشور به گندم ۱۲،۵ میلیون تن است. که هر مقدار از این عدد کمتر باشد، کسری آن از طریق واردات رفع می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها