آخرین اخبار

هشدار سازمان دامپزشکی کشور درباره رهاسازی ماهی قرمز

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ماهی قرمز یک گونه غیربومی در کشور ماست که در صورت ورود به منابع آبی از طریق تغذیه از تخم ماهی‌های دیگر، تبدیل به گونه مهاجم می شود.

به نقل از مهر، امین اسدی، مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی با پایان تعطیلات نوروزی نسبت به خطرات ناشی از رهاسازی ماهی قرمز در آب‌های آزاد هشدار داد و از هموطنان خواست تحت هیچ شرایطی ماهی قرمز را در رودخانه‌ها، تالاب‌ها، دریاچه‌ها، سدها و مخازن و منابع آبی رها نکنند.

وی گفت: ماهی قرمز یک گونه غیربومی در کشور ماست که در صورت ورود به منابع آبی از طریق تغذیه از تخم ماهی‌های دیگر، تبدیل به گونه مهاجم شده و علاوه بر تشدید رقابت‌های تغذیه‌ای با ماهی‌های بومی باعث انتقال بیماری‌ها، کاهش کیفیت آب و تخریب زیستگاه‌ها و محیط‌های آبی طبیعی شده و می‌تواند برای جمعیت سایر گونه‌ها خطرناک و بحرانی باشد.

اسدی خاطرنشان کرد: باید با فرهنگ‌سازی و آگاهی‌دهی، حساسیت شهروندان را به این تهدید خطرناک افزایش داد تا عموم شهروندان از رهاسازی ماهی قرمز در طبیعت و منابع آبی منطقه خودداری کنند.

وی افزود: هموطنان عزیز ماهی‌های قرمز سفره‌های هفت‌سین خود را در استخرهای پارک‌ها و یا اماکنی که از سوی شهرداری‌ها برای این کار در نظر گرفته شده است، رهاسازی کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها