آخرین اخبار

تصفیه روغن کشور با ۴۰ درصد ظرفیت فعالیت دارد

تیمور محمدی گفت: معضل خشکسالی و کم آبی سبب شده تا کشت دانه های روغنی در کشور انجام نشود. همچنین بخشی از این چالش به دلیل مکانیزه نبودن بخش کشاورزی است.

به نقل از مهر، تیمور محمدی، عضو هیات مدیره انجمن صنفی روغن نباتی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره مشکلات تولید روغن در کشور گفت: چالش اصلی تولید روغن کشور در بخش کشاورزی است. این مشکل به کشت دانه های روغنی برمی گردد.معضل خشکسالی و کم آبی سبب شده تا کشت دانه های روغنی در کشور انجام نشود. همچنین بخشی از این چالش به دلیل مکانیزه نبودن بخش کشاورزی است.

او ادامه داد: بحث سوم مشکلات کشت دانه های روغنی عدم حمایت نهادهای دولتی هنگام خسارت کشاورز است. از این رو کشاورزان رغبتی به ادامه فعالیت ها ندارند.

عضو انجمن صنفی روغن کشی با بیان اینکه پیشنهاد شد تا میوه پالم در کشور تولید شود تا میزان وابستگی ارزی تولید روغن کاهش پیدا کند، اظهار کرد: در تولید روغن مورد نیاز کشور ۹۵ درصد وابستگی ارزی دارد. چون در داخل و جنوب کشور کشت خرما انجام می شود و پالم نیز میوه ای شبیه خرما بوده و در این باره کشاورزان جنوب کشور می توانند مبادرت به کشت میوه پالم کنند تا از شدت وابستگی ۹۵ درصدی این محصول کاسته شود. ۲۰ درصد انواع روغن ها مربوط به پالم است که وارد می شود.

عضو انجمن صنفی روغن نباتی کشور در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره سلامت و سطح استاندارد روغن های تولیدی داخل اظهار کرد: در بحث کیفیت و استاندارد همیشه مولفه های موجود در کارخانجات سختگیرانه تر از استانداردهای ملی بوده و استانداردهای ملی هر کشور سختگیرانه تر از مولفه های بین المللی است. از این رو می توان ادعا کرد در حوزه تولید روغن و تصفیه آن در کارخانجات بزرگ کشور نه تنها استانداردهای داخلی را پاس می کند فاکتورهای غذایی بین المللی را هم می گذراند.

محمدی در ادامه با اشاره به ممنوعیت صادرات این کالای اساسی گفت: پیش تر ایران به کشورهایی مانند عراق، افغانستان و... صادرات داشتیم پس از تحریم ممنوعیت واردات ابلاغ شد. در گذشته به دلیل اختلافات قیمت ارز دولتی و آزاد قاچاق روغن زیاد بود و در حال حاضر موضوع قاچاق به طور کامل از بین نرفته اما امیدواریم با حذف ارز دولتی این معضل حل شود.

محمدی درباره سلامت غذایی روغن عنوان کرد: نظارت ها در این باره سختگیرانه است و تولیدکنندگان بر اساس دستورالعمل های سازمان ملی استاندارد و معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت فعالیت دارند.

این کارشناس حوزه روغن به موضوع ترانس موجود در روغن اشاره کرد و گفت: در اواخر دهه ۷۰ مجموع ترانس در روغن های جامد حدود ۴۰ درصد بود که با پیگیری های وزارت بهداشت این عدد در سال ۸۵ به ۲۵ درصد کاهش یافت. در حال حاضر این عدد به زیر ۲ درصد رسیده است. این امر یکی از شاخص های مهم در تولید روغن های نیمه جامد و جامد بوده که در کشور محقق شده است.

وی در بخش دیگر از سخنان خود درباره ظرفیت تولید داخل یادآور شد: ظرفیت تصفیه سالانه روغن کشور ۵ میلیون تن بوده که سال گذشته تصفیه انجام شده دو میلیون و ۲۴۱ هزار تن بوده است. بنابراین سال گذشته از کل ظرفیت تصفیه روغن کشور فقط ۴۰ درصد فعال بود. مشکل تامین مواد اولیه و روغن خام است تا بتوان با تمام ظرفیت کامل فعالیت کرد.

محمدی درباره ظرفیت روغن کشی کشور هم گفت: سال گذشته ۲۶۰ هزار تن مصرف دانه های روغنی استفاده شد در حالی که ظرفیت کل کشور حدود ۶ میلیون تن در سال است.محمدی در پایان اظهار امیدواری کرد با کشت کلزا در کشور بخشی از وابستگی ارزی تولید روغن کشور کاسته شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها