آخرین اخبار

۸۰ درصد سموم مورد نیاز کشاورزان در داخل کشور تامین می‌شود

رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم کشور گفت: در حال حاضر این انجمن تا ۸۰ درصد سموم مورد نیاز بخش کشاورزی را تولید و تامین کند.

۸۰ درصد سموم مورد نیاز کشاورزان در داخل کشور تامین می‌شود

 

به نقل از مهر، مسعود گیل آبادی رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم در نشست خبری و در پاسخ به این پرسش مهر که چگونه می‌توان در بخش کشاورزی با استفاده از سموم کمک به بیابان زدایی کرد و سموم آسیب کمتری برای خاک داشته باشد گفت: مشکل بخش خاک بیشتر به مصرف کودها باز می‌گردد. مصرف کود در کشور باید بهینه شود. اما اگر آفت کش‌ها در بخش کشاورزی استفاده نشوند آفات می‌توانند تا ۴۰ درصد به محصولات کشاورزی آسیب بزنند.

وی افزود: در شرایط تحریم قرار داریم و باید بتوانیم آسیب‌ها را با عملکردهای درست خنثی کنیم. صادرات ضمن ارزآوری برای کشور مانع خروج ارز از کشور می‌شود.

گیل آبادی با بیان اینکه در حال حاضر بین ۸ تا ۹ میلیون تن محصول کشاورزی صادر می‌شود، عنوان کرد: این امر کمک زیادی به اقتصاد در شرایط تحریم کرده است. اما به طور قطع باید در مصرف سموم استفاده بهینه داشته باشیم. مصرف کود و سموم موجب حفظ محصولات کشاورزی شده و می‌توان گفت امروز وضعیت مناسبی در تولیدات کشاورزی داریم.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در این باره برنامه‌های خاصی دارد. گیل آبادی گفت: در حال حاضر انجمن با ۵۶ عضو تا ۸۰ درصد سم مورد نیاز بخش کشاورزی کشور را تولید و تأمین می‌کند. به این ترتیب با کمک تولیدکنندگان این بخش توانسته ایم مشکلات کشاورزان را در دوران تحریم حل کنیم. حرکت از سموم پرخطر به کم خطر چند سالی است که کشور مواجه با برگشت محصولات کشاورزی صادر شده به دلیل سموم بالای آن است.

این فعال بخش کشاورزی عنوان کرد: این موضوع ارتباطی به کیفیت سموم داشته و به باقی ماندن آن در محصولات بازمی گردد.

وی اظهار کرد: این معضل به موضوع ترویج مرتبط است زیرا هر سمی یک دوره کارنسی دارد. گیل آبادی افزود: برخی کشاورزان هنگام استفاده از سموم اجازه نمی‌دهند دوره کارنس آن طی شود. این امر موجب می‌شود سموم در محصولات کشاورزی باقی بماند و در نهایت منجر به برگشت محصولات می‌شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم درباره ماندگاری سموم در محصولات عنوان کرد: ماندگاری سم برای سموم پرخطر تا ۲۱ روز است. انجمن سالهاست به این سمت رفته که سموم از پرخطر به کم خطر حرکت کند تا ماندگاری سموم کاهش پیدا کند.

گیل آبادی در پایان گفت: دوره کارنس سم در برخی سموم کم خطر از ۳ ساعت تا ۳ روز است که به این معناست اثر سم پس از ۳ روز هیچ اثری در محصولات باقی نخواهد ماند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها