آخرین اخبار

ایجاد شهرهای مولد کشاورزی بر بستر شیلات

وزیر جهاد کشاورزی از ایجاد شهرهای مولد کشاورزی بر بستر شیلات و در فاز نخست ۵ نقطه ساحلی درجنوب کشور خبر داد.

ایجاد شهرهای مولد کشاورزی بر بستر شیلات

به نقل از ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یکروزه به استان قم و در حاشیه دیدار با تشکل‌های بخش کشاورزی در جمع خبرنگاران، گفت: استان قم ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش دام‌پروری و تأمین پروتئین دارد و همچنین در بحث الگوی کشت نیز بر پایه اقلیم و اکولوژی منطقه پیشرفت‌های خوبی را داشته است.

اهمیت  استقرار الگوی کشت بر اساس ابلاغ در استان‌ها 

وی افزود: در حال حاضر یکی از موضوعات مهم ما در استان‌ها، استقرار الگوی کشت بر اساس ابلاغ انجام‌شده و هر هفته در استان‌های مختلف کنترل‌های لازم در این خصوص انجام می‌شود تا به سمت اجرا پیش رود.

ساداتی نژاد با تأکید بر اینکه اجرای الگوی کشت به هم‌افزایی و همگرایی نیاز دارد، یادآور شد: همچنین به پیوست ترویجی هم نیاز است؛ امروز جلسه‌ای با همه استان‌ها در قم برگزار می‌شود و در بحث ترویج و فرهنگ‌سازی الگوی کشت مسائلی را با همه استان‌ها در این جلسه هماهنگ خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نهایی شدن طرح شهرهای مولد کشاورزی  با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در روز گذشته، گفت: فاز اول بر بستر شیلات است و ما در سواحل شرایط بسیار مطلوبی راداریم.

وی ادامه داد: این مهم برای شهرهایی که بر بستر کشاورزی (شیلات و گلخانه) می‌تواند بحث سکونت را حل کنند و خانه‌های طرح‌شده در این مکان‌ها می‌تواند اشتغال بخش کشاورزی را نیز در کنار خود داشته باشند.

وجود تولید و سکونت کنار هم در شهرهای مولد کشاورزی  

ساداتی‌نژاد با تأکید بر اینکه این خانه‌ها به‌نوعی روستاهای مدرن امروزی خواهند بود، یادآور شد: در شهرهای مولد کشاورزی تولید و سکونت در کنار هم وجود دارد؛ در شهرهای جدید با توجه به عامل توسعه‌ای که برای این شهرها تعیین‌شده صنایع فرآوری و بحث‌های مربوط به بازار اعم از داخلی و صادراتی در آن شهر مستقر شود.

وی افزود: لذا هر خانه مولد در کنار سکونت، اشتغال و تولید را انجام می‌دهد و خرید نهاده‌ها و محصول عملاً توسط عامل توسعه انجام می‌گیرد؛ به‌نوعی در این شهرها کشاورزی قراردادی به‌عنوان یک بستر برای حمایت از اشتغال و اسکان آن منطقه داریم.

ساداتی‌نژاد در پایان گفت: در فاز اول به دستور معاون اول رئیس‌جمهور در ۵ نقطه این فعالیت را در جنوب کشور شروع خواهیم کرد و انشالله بر اساس آن تجربه تلاش می‌کنیم تا این مهم را گسترش دهیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها