آخرین اخبار

تولید زیتون امسال ۲ برابر می‌شود

مجری طرح زیتون گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال با توجه به عملکرد بالای تولید، حدود ۱۰۰ هزار تن میوه کنسروی و نزدیک به ۱۰۰ هزار تن میوه روغنی زیتون از باغات کشور برداشت شود.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح زیتون اظهار داشت: برداشت میوه‌های زیتون کنسروی از یک ماه پیش آغاز شده و از حدود 10 روز آینده نیز برداشت میوه‌های روغنی زیتون نیز از باغات کشور شروع خواهد شد.

جواد میرعرب رضی اظهار داشت: برآورد می‌کنیم از حدود 100 هزار تن میوه روغنی زیتون 17 هزار تن روغن استحصال شود.

وی عملکرد تولید ارقام کنسروی زیتون در باغات خوب کشور را در سال جاری بین 7 تا 12 تن در هکتار و عملکرد تولید ارقام روغنی زیتون را 13 تا 17 تن در هکتار عنوان کرد.

میرعرب رضی اظهار داشت: سطح باغات بارور زیتون در سال جاری 75 هزار هکتار است و از 26 استان زیتون‌خیز، تمرکز ما بر هفت استان اصلی گیلان، گلستان، قزوین، زنجان، کرمانشاه، فارس و سمنان است.

وی خاطرنشان کرد که سال گذشته 100 هزار تن میوه زیتون تولید شد.

میرعرب با اشاره به سیاست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر توسعه میوه‌های روغنی زیتون تصریح کرد: در این راستا نزدیک به 50 درصد بهای ارقام روغنی، یارانه نهال درنظر گرفته‌ایم.

وی گفت: سال گذشته دو میلیارد تومان یارانه نهال به ارقام روغنی زیتون پرداخت شد.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: نگاه یارانه‌ای را از ارقام کنسروی برداشتیم و بر روی ارقام روغنی گذاشته‌ایم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها