آخرین اخبار

۲ میلیون هکتار از اراضی گندم آبی کشور در سال زراعی جدید کشت قراردادی دارد

معاون زراعت وزیر جهادکشاورزی از کشت قراردادی حداقل ۲ میلیون هکتار از اراضی گندم آبی کشور در سال زراعی جدید خبر داد

به نقل از  تسنیم، علیرضا مهاجر، معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی  درباره الگوی کشت و حمایت از تولید محصولات کشاورزی در سال زراعی جدید گفت: سال زراعی جدید را با سخنرانی ریاست محترم جمهور شروع کردیم ان شاء الله که بتوانیم در سال زراعی 1402-1401 تا آنجایی که امکان دارد نیاز کشور را به محصولات اساسی در داخل تأمین کنیم.

وی افزود: ما از سال گذشته به صورت آزمایشی، قسمتی در گندم و قسمتی در کلزا و برنج کشت قراردادی را به شکل آزمایشی یا پایلوت اجرا کردیم. خوشبختانه نتایج خیلی خوبی داشت همچنین ما با توجه به اینکه تقریباً از شروع سال 1401 شمسی قیمت کود را تعدیل کردیم و با صدور یک بخشنامه‌ای در آغاز سال زراعی گذشته در مهرماه، کشاورزان را تشویق کردیم که حتماً از کود به اندازه بهینه استفاده کنند.

وی تصریح کرد: البته امسال در سطح وسیع می‌خواهیم حداقل 2 میلیون هکتار از اراضی گندم آبی مان را به صورت کشت قراردادی انجام دهیم. در کشت قراردادی امیدواریم که بتوانیم کود، بذر و بیمه کشاورزان را تأمین کنیم تا کشاورزان بدون دغدغه و مشکلی بتوانند سال زراعی شان را شروع کنند.

مهاجر گفت: در این میان، حدود بیش از تقریباً 70 درصد از اراضی در کشور، اراضی کوچک هستند، زیر 5 هکتار هستند به همین علت نیاز است که کشاورزان را حمایت کنیم که در آغاز سال زراعی با تنگنای مالی و تأمین نهاده‌های کشاورزی به ویژه کود و بذر مواجه نشوند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها