آخرین اخبار

به هیچ عنوان اجازه واسطه گری و سوداگری به دلالان نمی‌دهیم

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه کنترل قیمت برنج در بازار گفت: به هیچ عنوان اجازه واسطه گری و سوداگری به دلالان نمی‌دهیم.

به نقل از مهر، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در یک برنامه تلویزیونی به مناسبت هفته دولت، درباره مهم‌ترین اقدامات وزارتخانه در یکسال اخیر توضیحاتی داد.

وی در ادامه به مهمترین اقدامات انجام شده طی یک سال گذشته پرداخت و افزود: سال گذشته در مجموع ۴ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم‌خریداری شد که امسال تاکنون ۷ میلیون و ۲۰۰ هزارتن خرید انجام شده است که برای سال آینده خودکفایی گندم نان هدف گذاری شده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در گذشته تولید گندم مرز خودکفایی را رد کرده و مجدد در سال بعد واردکننده شدیم، اما در شرایط کنونی هدف گیری ما این است که با توجه به آنکه ۲ میلیون هکتار اراضی آبی در اثر خشکسالی خسارت کمتری دیده است، با متوسط تولید ۵ تن در هکتار می‌توان ۱۰ میلیون تن گندم تولید کرد که براین اساس سال آینده به سمت خودکفایی گندم نان و پایداری تولید پیش می‌رویم.

ساداتی نژاد در رابطه با علت افزایش قیمت ۳ برابری برنج از سال گذشته تاکنون اظهار کرد: امسال در خصوص برنج ۲۵ درصد افزایش تولید داریم که این امر اتفاق خوشایندی است، درحالیکه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش تولید برنج داشتیم و بدیهی است که با کاهش عرضه قیمت دچار نوسان شود. همچنین امسال برای اولین بار ۴۶ هزار هکتار از شالیزارهای شمال کشت قراردادی کردیم.

وی ادامه داد: هم اکنون در خصوص برنج خارجی، اگر دلالی وارد بازار شود، وزارت جهاد بلافاصله با شرکت بازرگانی دولتی به سبب ذخایر مناسب افزایش قیمت را مهار می‌کند و قیمت انواع برنج خارجی اعم از تایلندی، هندی و پاکستانی تحت کنترل است و به هیچ عنوان اجازه واسطه گری و سوداگری به دلالان نمی‌دهیم، اما در خصوص برنج خارجی که امکان واردات نیست و ذخیره هم وجود ندارد، با واسطه گری دلالان، ابزار مداخله نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در ایران ۲ نوع برنج تولید می‌شود که یک نوع برنج‌محلی و در سطح بالا و نوع دیگر پرمحصول ایرانی است که برنج خارجی بازار پرمحصول ایرانی را کنترل می‌کند. لذا با کشت قراردادی بدنبال ابزار مداخله در بازار برنج ایرانی برای سال آینده هستیم. با اجرای کشت قراردادی، قیمت برنج در زمان خودش توسط شورای قیمت گذاری تعیین و برمبنای آن خرید صورت می‌گیرد. در شرایط کنونی قیمت برنج در قصل برداشت با واردات کنترل شده برنج خارجی روبه کاهش است، درحالیکه این مسئله را سال قبل نداشتیم.

ساداتی نژاد بیان کرد: طبق گفته رئیس جمهور بزرگترین حمایت از مصرف کننده حمایت از تولید است چرا که به اعتقاد ما اگر تولید نباشد، در خصوص قیمت نمی‌توان صحبت کرد و تنها زمانی راجع به قیمت می‌توان حرف زد که تولید فراوان وجود داشته باشد.

وی افزود: طبق آمار در مرداد بازار اقلام اساسی ناشی از کاهش قیمت بازارهای جهانی و کنترل تورم در شرایط ثبات و روبه پایین است، درحالیکه با آغاز جنگ روسیه و اوکراین یک‌مرتبه قیمت برخی نهاده‌ها و اقلام غذایی در دنیا تا ۱۲۰ درصد افزایش داشت. در پی این اتفاق بسیاری از کشورهای مدعی دچار کمبود، سهمیه و صف شدند که در کشور ما به رغم بحران جنگ اوکراین به عنوان عامل خارجی، شروع سال جدید که همیشه بحث افزایش قیمت داریم و موضوع دیگر طرح مردمی سازی یارانه و آزادسازی ارز، خبری از صف و سهمیه بندی نبود که این‌مسئله مهمی در تولید است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در طرح مردمی سازی یارانه‌ها برنامه ریزی برای تولیدات مناسب دامی، طیور و کشاورزی بزرگترین وظیفه وزارت جهاد بوده که در میان مدت اثرات اقتصادی این اصلاح بزرگ اقتصادی را خواهیم دید. به عنوان مثال اگر کارخانه سیمان تولید یک شیفت خود را کاهش دهد یا یک ماه صنعت را تعطیل کند، اتفاقی نمی‌افتد، اما در صنعت دام و طیور این طور نیست و موجود زنده است که برای رسیدن به گله‌های مولد در مجتمع‌های جوجه ۱۴ ماه زمان می‌برد که از این جهت حفظ آن برای ما حائز اهمیت است.

ساداتی نژاد تاکید کرد: با توجه به افزایش مصرف در فصل سرما ۳۰ میلیون تخم مرغ نطفه دار را خرید تضمینی کردیم تا مجتمع‌های مادری بتوانند به تولید ادامه دهند.

وی همچنین به تشریح سیاست‌های حمایتی از دامداران پرداخت و گفت: هم‌اکنون خرید تضمینی با قیمت توافقی که با دامدار کردیم، انجام می‌شود. نکته‌ای که حائز اهمیت است بعد از ۱۲ سال قانون انتزاع در دولت سیزدهم از آبان اجرا شد و بازار در اختیار وزارت‌جهاد قرار گرفت. اما به سبب آنکه مدافع مصرف کننده و حامی تولیدکننده هستیم، لذا این ۲ باید در کنار هم دیده شود به طوریکه در راستای حمایت از تولید قیمتی را بگذاریم که بازار نداشته باشد، بازهم تولیدکننده متضرر می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: حال با اصلاح نظام یارانه، شرایط عادی نیست و مصرف کننده و تولیدکننده باید هوای یکدیگر را داشته باشند تا از این گردنه عبور کنیم.

ساداتی نژاد گفت: ۵ موضوع محوری در دولت سیزدهم وزارت جهاد داشتیم که صدور اسناد اراضی یکی از این‌محورهاست.

وی ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم به رغم آنکه قانون کاداستر در سال ۹۴ تصویب شد و براساس این قانون کل اراضی در سال ۹۹ باید دارای سند بودند، اما تنها ۴ درصد زمین‌های کشاورزی سند داشتند که جبران این عقب ماندگی نیازمند کار فراقوه ای بود، لذا با کمک‌منابع طبیعی قرارگاه صدور اسناد اراضی تشکیل دادیم که جلسات آن به طور منظم هر سه شنبه برگزار می‌شد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: برای صدور سند ابتدا باید رفع تداخل انجام شود چرا که کشاورزی که اذعان می‌کند سالهاست روی زمین کار می‌کند و زمین برای اوست، اما سند برای منابع طبیعی است. از سال ۹۴ که قانون کاداستر مصوب شد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از مجموع ۱۸ میلیون هکتار اراضی تا سال ۱۴۰۰ رفع تداخل شده بود که از ابتدای دولت سیزدهم با رشد ۱۵۴ درصدی ۱.۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی رفع تداخل کردیم.

ساداتی نژاد بیان کرد: از سال ۹۴ تا ۱۴۰۰ در مجموع ۲۳۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی صاحب سند تک برگ شدند که در ۱۱ ماه اخیر ۶۵۸ هزار هکتار اراضی صاحب سند شدند و همواره تا پایان ۱۴۰۲ رفع تداخلات زمین‌های کشاورزی به پایان می‌رسانیم و با همکاری سازمان ثبت و قوه قضائیه تا پایان دولت اراضی کشاورزی صاحب سند می‌شوند که این موضوع اتفاق بسیار بزرگی است چرا که نداشتن سند علت اصلی تغییرکاربری اراضی درجه یک است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: زمین‌های کشاورزی که قطعه بندی و به عنوان باغ ویلا به مردم فروخته می‌شود، تقاضای ما این است که قبل از انجام هرگونه معامله‌ای به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنند چرا که ما دوست نداریم که افراد هزینه‌ای انجام دهند که تخریب صورت گیرد، اما طبق قانون کسانی که بدون ضوابط کاری انجام‌می دهند، مشمول این موضوع می‌شوند، لذا تقاضا داریم که قدر زمین‌های کشاورزی به عنوان میراث بین نسلی را داشته باشیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها